HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Hastanesi Hemşirelik haftası Dolayısıyla Etkinlik Düzenledi


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Hastanesi Başhemşireliği tarafından Hemşirelik Haftası Dolayısıyla AFSÜ Mavi Salonda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Hemşirelik Haftası dolayısıyla  Mavi Salonda düzenlenen programa katılarak bir konuşma yaptı.

Hemşirelik mesleğinin önemini vurgulamak ve hemşirelerin sağlık sistemindeki rollerine dikkat çekerek hemşirelere moral vermek amacıyla merkezin toplantı salonunda düzenlenen programda, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Adem Aslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, AFSÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mesut Köse, hastane yönetimi, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları hazır bulundu.

“Sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmenin önemini vurgulamak istiyorum.”

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş programdaki konuşmasına, “Hemşirelik Haftasını, yeni kurulan sağlık bilimleri temalı üniversitemizde, sağlık hizmetlerinin odağında çok önemli bir fonksiyonu olan hemşirelerimizle ve hemşire adayı öğrencilerimizle birlikte, ilk kez kutlamanın mutluluğunu yaşıyorum.” diyerek başladı.

Prof. Dr. Okumuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “AFSÜ camiası olarak değişmeyen gündemimiz olan insanların daha sağlıklı bir hayat yaşamasına katkımız bakımından, sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmenin önemini vurgulamak istiyorum.

İnsan sağlığına yönelik yatırımların; ekonomik, siyasi, kültürel ve bilimsel boyutlar başta olmak üzere hemen her alanda toplumsal gelişmişlik düzeyine pozitif etkisini yeterince kavramış ülkelerin, sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesine daha fazla önem verdiklerini biliyoruz. Bu anlayışın somut kanıtı, ülkelerin sağlığa çok ciddi kaynaklar ayırması ve sağlık hizmetleri ile ilgili sürekli yeni projeler, uygulamalar ve teknolojiler geliştirmesidir.

Ne mutlu ki Türkiye’de de sağlık hizmetlerine ayrılan kaynakların ve gösterilen kamusal özenin her yıl yükselen bir ivmeye sahip olduğunu görüyoruz. Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin daha verimli hâle gelmesi için birçok proje hayata geçirilmektedir. Esasında, AFSÜ’nün, geçtiğimiz yıl sağlık temalı bir üniversite olarak yola çıkması da bu anlamlı projelerden birinin teoriden pratiğe geçmesidir.

“AFSÜ’nün misyonu, mesleki yeterliliği ve bilimsel vizyonu üst seviyede yetkin sağlık personelleri yetiştirmektir.”

Kıymetli meslektaşlarım. Bu özel etkinlik vesilesiyle huzurlarınızda bir kere daha altını çizmek istiyorum: AFSÜ’nün misyonu, mesleki yeterliliği ve bilimsel vizyonu üst seviyede yetkin sağlık personelleri yetiştirmektir. Bu çerçevede yürüttüğümüz faaliyetlerin bir ayağında sağlık alanında bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarını hız kesmeden sürdürerek yeni sağlık teknolojilerine ve yerli ilaç üretimine katkıda bulunmak, diğer ayağında ise Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimizi tercih eden hastalarımıza evrensel standartlarda kaliteli hizmet sunmak yer alıyor.

Bu kurumsal vizyonumuz doğrultusunda AFSÜ’nün bütün akademik ve idari personeli ile öğrencileri; tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik, ebelik, sağlık teknikerliği, sağlık yönetimi gibi alanların eğitiminde, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve bilimsel ar-ge faaliyetlerinde uluslararası standartları yakalamak için temposu giderek yükselen bir gayret göstermektedir.

AFSÜ’nün sağlık bilimleri alanında çıtayı her sene bir üst seviyeye çekerek ülkemiz adına öncü atılımlar gerçekleştirecek bir potansiyele sahip olduğunu biliyorum. Bu potansiyelin harekete geçirilmesinde bütün personelimizin ve öğrencilerimizin müşterek samimi çabalarının yadsınamaz bir katkısı olacaktır.

Üniversitemizin mevcut koşullarını ve altyapısını dikkate alarak belirtmiş olduğum çerçevede ileri standartları yakalamak bazılarımıza ütopik gelebilir. Ancak şunu bilmeliyiz ki ideallerimiz varsa hiçbir şey imkânsız değildir.

Şahsen, ana hatlarıyla izah etmeye çalıştığım anlayışı benimseyen yönetimdeki ekip arkadaşlarımla ve günden güne güçlendiren akademik kadromuzla sağlık hizmetleri alanında uluslararası standartların üstüne çıkarak AFSÜ’nün marka değerini elbirliğiyle artıracağımıza yürekten inanıyorum. AFSÜ’nün bütün çalışanlarının da bu anlayışı içtenlikle benimsediğini ve şevkle çalıştığını görmek beni bu konuda umutlandırıyor.

“Çalışmalarımızın manevi getirisi; yani vebali kadar sevabı da fazladır.”

Değerli hemşireler. Sağlık hizmetleri sektörünün vazgeçilemez bir parçası olarak üstlendiğiniz sorumlulukları gece gündüz eksiksiz yerine getirebilmek için meslek hayatınız boyunca özveriyle çalıştınız ve çalışmaya da devam edeceksiniz. Bizim mesleğimiz en önemli farkı işte budur: Çalışmalarımızın manevi getirisi; yani vebali kadar sevabı da fazladır.

En ufak bir ihmalimiz de detaylarda göstereceğimiz en ufak bir özen de kendimizi alanımızda geliştirmek için göstereceğimiz her tür gayret de ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Tam da bu sebeple hemşirelik; hastalardan kan almak, onları ameliyata hazırlamak ve hastaya damar yolu açmak gibi rutin uygulamaların ötesinde boyutları olan özel bir meslektir.

Sizler, bebeğini ilk kez kucağına aldığında ya da emzirdiğinde annelere yardımcı olan profesyonellersiniz. Sizler ameliyattan sonra hastaların ve hasta yakınlarının gözlerindeki hayata umutla bakan parıltıyı ilk gören kişilersiniz. Kısacası sağlık hizmetlerinden yararlanan herkesin beklentilerine de endişelerine de hüzünlerine de sevinçlerine de ilk elden tanıklık edenler yine sizlersiniz.

Hemşirelik, verilen talimatları makine gibi yerine getiren bir uğraş değil, insana dokunan, saygı ve nezaket çerçevesinde hastalara ve hasta yakınlarına ilgi gösteren, onların dertleriyle dertlenen, yeri geldiğinde onlarla aynı duyguları yaşayan ama daima liyakatin ve profesyonelliğin öne çıkması gereken vicdan odaklı bir meslektir. Unutmayınız ki ülkemizin ve AFSÜ’nün kaliteli sağlık hizmeti sunumu noktasındaki hedeflere ulaşması, çalışanlarımızın tamamının, mesleklerini bahsetmiş olduğum bu duyarlılıkla icra etmesi ile mümkündür.

Sözlerime son verirken başta üniversitemizde çalışan hemşirelerimiz olmak üzere, tüm hemşirelerin ve hemşire adaylarının Hemşirelik Haftasını kutluyor, bu etkinlikte emeği geçen ve bize katılan herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

500 Kişiye Hediye Dağıtıldı

Protokol konuşmaları kapsamında Prof. Dr. Ersel Onrat’ın ve Başhekim Yardımcısı Dr. İbrahim Eker’in mesleki deneyimlerinden yola çıkarak yaptığı sunumlarının ardından Hemşire Ebru Gezer yazdığı bir hikâyeyi dinleyicilerle paylaştı.

Hastalarımızdan Arif Bayram’ın ve bir öğrencimizin hemşireler ile ilgili birer konuşma yaptığı, hemşirelerin meslekleriyle ilgili kendi çektikleri komik videoların izlendiği programda hemşire Hatice Özdemir, Hüsniye Aşçı ve Alper Akkoç’a plaket takdim edildi.

Hemşirelik Haftası dolayısıyla 500 kişiye AFSÜ logolu küçük saksı, çiçek tohumu ve topraktan oluşan hediye setinin dağıtıldığı; sema gösterisi, ney ve gitar dinletileri ile renklenen program katılımcıların beğenisini kazandı.

 


Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2019