HIZLI ERİŞİM

Turizm ve Lezzet Festivalinin Tanıtım Toplantısına Katıldık


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu himayesinde 14-17 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecek Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali’nin tanıtım toplantısına katıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde Akrones Otel’de düzenlenen tanıtıma; Vali Gökmen Çiçek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği (AFPAD) Başkanı Hamza Kalkan, il protokolü, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kurumların İş Birliği Daha Büyük Başarılara Vesile Olacak
31 Ekim 2019 tarihinde UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tescili aldıktan sonra pandemi koşullarında geçen yıl yapılamayan Gastro Afyon Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali hakkında bilgilendirme yapılan toplantıda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş Afyonkarahisar’ın tarihi, kültürü, sanatı, eğitimi ve hayatın vazgeçilmezi olarak ifade ettiği gastronomisiyle son yıllarda yıldız gibi parladığını söyledi.

Uzun süre Ankara’da çalıştıktan sonra Afyonkarahisar’a geldiğini belirten Prof. Dr. Okumuş, “Açıkçası tahminimin ve beklentilerimin çok üzerinde kapasiteye sahip bir şehirle karşılaştım.” dedi. Her an her yerde yeni bir faaliyet, yeni bir çalışma, yeni bir program ve festivalle karşılaştığını söyleyen Prof. Dr. Okumuş, “Türkiye’de bu kadar aktif ve hızlı ilerleyen, bu kadar güzel organize olmuş çok az şehir olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Afyonkarahisar’a dinamizm kazandıran en önemli unsurun valilik ve belediye başta olmak üzere şehrin iki üniversitesinin, sivil toplum kuruluşlarının ve yerel basının halkla iç içe olup iş birliğine değer vermesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Okumuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben kurumların bu iş birliğinin daha büyük başarılara vesile olacağına inanıyorum. Gastronomi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında yer alması çok önemlidir. İnşallah üçüncüsünü yapacağımız bu festivalin kentimizin ve gastronomimizin tanıtımında büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Katkısı, katılımı olan ve elini taşın altına koyan herkese sonsuz teşekkür ediyorum.”

Tanıtım toplantısı, gıda üretimi yapan işletmeleri belli bir üretim standardına kavuşturmak amacıyla belirli kriterleri sağlayan otel yetkililerine verilen UNESCO Gastronomi Standardı Belgelerinin takdimi ile tamamlandı.

 


Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2021