HIZLI ERİŞİM

15 Temmuz Millî İradenin Yükselişi Fotoğraf Sergimiz Açıldı


Üniversitemizin 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği “15 Temmuz Millî İradenin Yükselişi” fotoğraf sergisi, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ve Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş tarafından açıldı. AFSÜ Tıp Fakültesi fuayesindeki sergiye, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Baro Başkanı Av. Turgay Şahin,  İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Serhat Korkmaz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İl Müdürü Şerife Münire Burcu, il protokolü, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş programda yaptığı konuşmada, bu sergiyi, 15 Temmuz 2016’nın en sıcak saatlerinde kendisinin de bizzat tanığı olduğu yer yer hüzünlendiren, yer yer öfkelendiren ve yer yer de gururlandıran anları bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak için düzenlediklerini söyledi.

“Silaha karşı bedenlerin zaferiyle önlenen bir darbe girişimi 15 Temmuz’dan önce yaşanmamıştır.”

Yaşanan tarihî önemdeki hadiseleri unutmamanın ve gelecek nesillere doğru şekilde aktarmanın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “O gün yaşanan sahneleri gözümüzün önüne getirdiğimizde, sokağa çıkarak demokrasimizi ve millî birliğimizi korumaya çalışan insanlarımıza acımasızca, haince kurşun sıkanları; tanklarıyla onları ezenleri gördüğümüzde içimizdeki öfkemiz daha çok kabarıyor. Bunun yanında, o tankların ve kurşunların karşısında elinde hiçbir silah olmadan çıplak elleriyle, gövdeleriyle ve bedenleriyle karşı duran insanları gördükçe de gurur duyuyoruz.

15 Temmuz’da milletimizin sergilediği tavrın dünyada emsali yoktur. Darbe girişimleri genellikle silahlı olur ve onun karşılığı da silahlıdır ama silaha karşı bedenlerin zaferiyle önlenen bir darbe girişimi 15 Temmuz’dan önce yaşanmamıştır. 15 Temmuz’a baktığınız zaman milyonlarca insanın tankların önünde durduğunu görüyoruz. İşte dünyada benzeri olmayan bu zaferin unutturulmaması gerekiyor.

“Mücadele milletimizin desteğiyle halen devam ediyor ve en son hain etkisiz hâle getirilene kadar da devam edecek.”

Hain darbe kalkışmasının üzerinden üç yıl geçti. Milletimiz o gün büyük bir direnişle onurlu bir zafer elde ederek millet düşmanlarının planlarını bozmayı başardı. Hepimizi derinden etkileyen, yüreklerimizi sızlatan hain darbe girişiminin akabinde de devleti ele geçirmeye çalışanlarakarşı müthiş bir mücadele sergilendi. Söz konusu mücadele milletimizin desteğiyle halen devam ediyor ve en son hain etkisiz hâle getirilene kadar da devam edecek.

AFSÜ, her zaman kayıtsız ve şartsız devletimizin emrinde hareket ederek millî iradenin yanında yer alacaktır. Buna söz veriyoruz. Gerek 15 Temmuz günü gerekse de demokrasi nöbetleri boyunca asil bir duruş sergileyerek vatanın bölünmez bütünlüğüne sadakatini ortaya koyan bütün şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Allah milletimize bir daha böyle zamanlar yaşatmasın.”

Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş’un konuşmasının ardından protokol üyeleri tarafından serginin açılışı gerçekleştirildi. Vali Mustafa Tutulmaz açılış kurdelesini kesmeden önce yaptığı kısa konuşmada, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde Afyonkarahisar’da çeşitli etkinlikler düzenleyerek 15 Temmuz ruhunu yeniden yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. “Yeni üniversitemiz AFSÜ’de de fotoğraf sergisi ile 15 Temmuz darbe teşebbüsünü unutmamaya, unutturmamaya, halkımızın dimağında yer ettirmeye çalışıyoruz.” diyen Vali Tutulmaz, “15 Temmuz’a kadar çeşitli etkinlikler devam edecek. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umarım halkımız, ülkemiz bir daha böyle bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmaz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Milletimizin iradesiyle önlediği 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Anadolu Ajansı foto muhabirleri tarafından çekilen 50 fotoğrafın yer aldığı, “15 Temmuz Millî İradenin Yükselişi” sergisi, Zafer Sağlık Külliyesinin çalışanları ve ziyaretçileri tarafından 17 Temmuz 2019’a kadar gezilebilecek.


Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2019