HIZLI ERİŞİM

“A’dan Z’ye Tıbbi Yağlar ve Aromatik Sular” Kitabı Raflarda Yerini Aldı


Yazarları arasında AFSÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu’nun da yer aldığı “A’dan Z’ye Tıbbi Yağlar ve Aromatik Sular” başlıklı kitap, kitabevi raflarında ve kitap satış sitelerinde yerini aldı. Alanında tanınmış altı eczacılık profesörden oluşan yazar kadrosunun bilimsel temelli popüler bir yayın olarak hazırladığı 760 sayfadan oluşan “A’dan Z’ye Tıbbi Yağlar ve Aromatik Sular” okurlarını sıkmadan bilgilendiren bir kaynak olarak dikkat çekiyor.

“Tamamlayıcı Tıp Onayı ve Güvenli Kullanım Önerileriyle” üst başlığını taşıyan kitapta, Uçucu Yağlar, Absolüler ve Anfloraj, Reçineler ve Balsamlar, Hidrosoller (Aromatik Sular, Hidrolatlar), Sabit Yağlar [Bitkisel Yağlar (Sıvı Yağlar ve Katı Yağlar), Hayvansal Yağlar ve Yağ Asitleri], Yağlı Maseratlar ve Özel Yağlar olmak üzere yedi bölüm yer alıyor.

Ürünlerin elde edildiği kaynak bitkinin bilimsel adı, familyası, Türkçe ve İngilizce adı, elde edilişi, rengi, kokusu, kıvamı ve notasının yanı sıra etkileri, nasıl kullanılacağı, uyarılar ve saklama koşulları gibi bilgilerin okura sunulduğu kitapta; 136 uçucu yağ, 12 absolü, 1 anfloraj, 18 reçine ve balsam, 42 hidrosol, 65 sabit yağ ve 27 yağlı maserat ile birlikte Omega 3, 6, 9 yağ asitleri ve ozonlanmış yağları da içeren toplam 304 monograf yer alıyor.

Doğru Bilgileri İçeren Kaynakları Toplumla Buluşturmak Hedeflendi

Prof. Dr. Köroğlu, doğanın sunduğu nimetlerden yararlanma konusunda istekli olanlar için uzun yıllardan beri tıbbi bitkiler alanda bilimsel çalışmalar yapan bilim insanlarından oluşan yazar grubunun doğru bilgiler içeren kaynakları toplumla buluşturmayı hedeflediğini söyledi. Prof. Dr. Köroğlu, bu düşünceden hareketle pek çok kişinin etkilerinden yararlandığı tıbbi ve aromatik yağlar ile aromatik suların bir kitapta ele alındığını belirtti.

Kitabın kolay anlaşılabilmesi için sade bir dil kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Köroğlu, her ürün ile ilgili bilgilerin okuru sıkmamak adına 1-2 sayfayı geçmemesine özen gösterdiklerini söyledi. Prof. Dr. Köroğlu şöyle konuştu: “Kitap, okura doğru bilgileri ulaştırmak için bilimsel kaynaklar ile yazarların yıllara dayanan bilimsel bilgi birikiminin harmanıdır. Uluslararası alanda ayrı ayrı kitap olarak yazılmış her bir başlık, bu kitapta birlikte ve kendi başlıkları altında verilmiş ve alanındaki açığı kapatması için geniş bir içerikle hazırlanmıştır.”

Kitapta imzası bulunan, AFSÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu, Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. L. Ömür Demirezer, Prof. Dr. Tayfun Ersöz (emekli), Prof. Dr. İclal Saraçoğlu, Prof. Dr. Funda N. Yalçın ve Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Bilge Şener’den oluşan yazar grubunun önceki kitabı “A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler” büyük ilgi görmüştü.


Eklenme Tarihi: 01 Mart 2021
Skip to content