HIZLI ERİŞİM

Adli Tıp Bilirkişilik Kurulumuz Hukuki Sorunların Çözümünü Desteklemeye Devam Ediyor


AFSÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalının koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten AFSÜ Adli Tıp Bilirkişilik Kurulu (AFSÜ-ATBK), bölge mahkemelerinden, hukuk bürolarından ve vatandaşlarımızdan gelen yıllık ortalama 1000 anlaşmazlık dosyasına rapor hazırlıyor.

Hukuki sorunları konusunda destek için daha önce başka şehirlere gitmek zorunda kalan kişiler başta olmak üzere tıbbi bilirkişilik hizmeti vermek amacıyla 2019’da kurulan AFSÜ-ATBK, güvenilir ve denetlenebilir raporları ile hem adli makamlar hem de kişiler nezdinde güven elde etmiş durumda. Kurul, bu güveni elde etmesinde ülkemizin farklı şehirlerinden gelen adli tıbbi bilirkişilik taleplerine, en kısa sürede yanıt vermesinin de önemli bir payı bulunuyor.

Tıbbi uygulama hataları (malpraktis), maluliyet gibi alanlarda sağlık hizmetleri ile ilişkili özel hukuki sorunlara AFSÜ Tıp Fakültesinin yetkin akademik kadrosu aracılığıyla cevaplar üreten AFSÜ-ATBK, yıllık ortalama 1000 anlaşmazlık dosyasında bilirkişilik desteği veriyor. Kurul, bu destek sayesinde yargı süreçlerinin kısalmasına katkı sağlamakla birlikte kişi ve kurumların gereksiz meşguliyetinin de önüne geçilmesine yardımcı oluyor.


Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2022