HIZLI ERİŞİM

18. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi AFSÜ Ev Sahipliğinde Düzenlendi


Bu yıl 18’incisi düzenlenen Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ev sahipliğinde, Afyon Kocatepe Üniversitesi Kongre Merkezinde başladı.

AFSÜ ev sahipliğinde 25 Nisan tarihleri arasında düzenlenen kongrenin açılış törenine Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kongre öncesi AKÜ Devlet Konservatuarı öğrencileri müzik dinletisi sundu.

Meslek İçi Profesyonel İşbirliğini Önemsiyoruz

“Meslek İçi Profesyonel İşbirliği” ana temalı 18. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi hakkında bilgiler veren AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş: “Ana temamızdan hareketle 25-27 Nisan 2019 tarihleri arasında oluşturulan bilimsel programda 13 panel, 18 sözel bildiri oturumu, 1 zıt panel, 1 uydu sempozyumu ve 1 forum yer almaktadır. Kaliteli hasta bakımına ulaşmada önemli bir araç olarak vurgulanan; etkili meslek içi profesyonel işbirliğinin desteklenmesi, hemşirelerin ekip içerisindeki rollerini ve amaçlarını açıkça anlamaları açısından önemlidir. Bu yıl kongremize 137 sözel bildiri ve 214 poster bildiri olmak üzere 351 akademik çalışma kabul edilmiş olup, değerlendirme sonucunda başarılı görülen çalışmalara bildiri ödülleri verilecektir. İlk Öğrenci Hemşireleri Sempozyumu’nu gerçekleştiren yitirdiğimiz Prof. Dr. Alev Dıramalı anısına sözel ve poster bildiri ödülleri, kongrenin hazırlanması sürecinde yaşamını yitiren Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencisi Kemal Kuşum adına mansiyon ödülleri ve Onkoloji Hemşireliği Derneği adına onkoloji alanında yapılan çalışmalara ödüller verilecektir.

Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Nitelikli Bireyler Yetiştirmeyi Hedefliyoruz

“Sağlık alanında eğitim standartlarını yükselterek ulusal ve uluslararası düzeyde nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin, en önemli amaçlarından biri de, sağlık hizmetlerinin sunumunda meslek içi ve disiplinler arası işbirliğine odaklanan, toplum, ülke ve insanlığa karşı sorumluluklarının bilincinde olan yetkin hemşire adayları yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, hem hemşirelik eğitiminde hem de sağlık hizmetlerinin sunumunda, klinisyen-öğrenci-akademisyen hemşire işbirliğinin önemini benimseyen bir yaklaşıma örnek oluşturan çok sayıda uygulamayı hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.

Afyonkarahisar’ı Sağlık Merkezi Haline Getirmeye Çalışıyoruz

Daha sonra söz alan ve Afyonkarahisar’ın her geçen gün adından sıkça söz ettiren bir il olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “İlimiz turizmin önemli merkezlerinden birisidir. Ancak bizler turizmin çeşitlenmesini ve bununla bağlantılı olarak sağlık alanında da Afyonkarahisar’ın adından bahsettirmeliyiz anlayışı ile geçtiğimiz yıl Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruldu. Üniversitemizin en önemli rollerinden birisi Afyonkarahisar’ın sağlık merkezi haline getirilmesidir. Dünyanın termal ve medikal anlamda önemli merkezlerinden birisi olsun düşüncesiyle çalışmalarına devam eden üniversitemiz hızlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

 

Hastalara Ailemizden Birisiymiş Gibi Davranmalıyız

Türkiye’nin sağlık hizmetlerine ulaşma anlamında dünya ülkeleri arasında önemli bir konumda olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: ”Bu başarı da doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının emeği göz ardı edilemez. Öncelikle bu anlamda hepinizi tebrik ediyorum.  İki yıl yurtdışında İngiltere’de yaşamış bir kişi olarak gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Ülkemizde hemşirelik görevinde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. İngiltere’de hemşirelik demek sağlık hizmetinin vatandaşa temas şeklinde sunulması demektir. Yani doktor gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra o kişinin kılık kıyafetinin giydirilmesi, banyo yaptırılması, ilacının verilmesine ve iğne yapılmasına kadar her hizmeti hemşireler yapıyor. Dolayısıyla hastanın başka bir kişiye ihtiyacı kalmıyor. Bu hizmeti sunarken annesine, babasına, abisine veya ablasına nasıl davranıyorsa o şekilde davranışla hizmet sunuyor. Maalesef ülkemizde bu tarz hizmet anlayışı biraz daha geri planda. Lütfen bu konuda hassas olalım. Verilen hizmetlerin değerini düşürüyor.  Hastalarımıza ailemizden birisi gibi davranmalıyız. Doktorların verdiği nezaketi sizlerin de vermesi gerekiyor” dedi.

Konuşmasının sonunda Visitafyon Mobil Uygulaması hakkında da bilgi veren Vali Mustafa Tutulmaz üç günlük program sırasında uygulamanın önemli bir gezi rehberi olacağını söyledi.

Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından 18. Ulusal Hemşirelik Kongresi panelle devam etti.

 

   

 


Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2019