HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Hastanesi Başhemşiresi Berk ve Eğitim Hemşiresi Savaş, Anne Sütünün Önemini Anlattı


AFSÜ Hastanesi Başhemşiresi Muharrem Berk ve Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş, 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla Afyon Gün FM’de yayımlanan özel programda dinleyicileri anne sütünün önemi konusunda bilgilendirdi.

Programda, AFSÜ Hastanesinde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla bir emzirme politikası oluşturulduğu bilgisini dinleyicilerle paylaşan Başhemşire Muharrem Berk, bu politikanın hastane personeli ve ebeveynlerle düzenli olarak paylaşıldığını söyledi.

Emzirme politikasının ilgili servislerde ve kliniklerde yazılı olarak sergilendiğini ifade eden Başhemşire Berk, şöyle konuştu: “Tüm personelimize annelere destek olmak amacıyla emzirme danışmanlığı eğitimini düzenli aralıklarla vermekteyiz. Hastanemizden hizmet alan gebelere ve lohusalara, anne sütü ve emzirmenin önemi, anne sütünü elle sağma ve saklama yöntemi gibi konularda bilgi vermekteyiz. Görsel ve yazılı materyallerle de bu eğitimi pekiştirmekteyiz.”

“Anne sütü mucize bir besindir.”

Anne ve bebek arasındaki ten temasının doğumdan hemen sonra başlayarak kesintisiz sürdürülmesi gerektiğine değinen Eğitim Hemşiresi Yasemin Savaş, bebeği doğumu takip eden bir saat içinde emzirmenin, başarılı emzirmenin sağlanmasının yanı sıra yeni doğanların hayatta kalması ve iyi bir gelişim göstermesi bakımından da son derece önemli olduğunu söyledi.

Bebeklerin ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmesinin, fiziksel ve nörolojik büyüme ve gelişim için ihtiyaç duydukları şefkat ile birlikte besin maddeleri ve enerjiyi almalarını sağladığına dikkat çeken Eğitim Hemşiresi Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anne sütü mucize bir besindir. Bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin altı aydan sonra güvenli besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar sürdürülmesini tavsiye diyoruz.”

https://soundcloud.com/afsue-sosyal-medya/saglik-olsun-emzirme-haftasi-afsu-hastanesi-bashemsiresi-muharrem-berk-ve-egitim-hemsiresi-yasemin-savas


Eklenme Tarihi: 09 Ekim 2019
Skip to content