HIZLI ERİŞİM

AFSÜ “Kontrolümdesin Şekerim” Projesine Ortak Oldu


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Kontrolümdesin Şekerim” projesi için Afyonkarahisar Tip-1 Diyabetli Çocuklar Derneği ile iş birliği taahhütnamesine üniversitemiz adına imza attı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2023 Proje Başvuru Rehberi kapsamında Proje Destek Sistemi üzerinden başvurusu Afyonkarahisar Tip-1 Diyabetli Çocuklar Derneği tarafından yapılan projede AFSÜ, 8-18 yaş arası 50 gencin Tip 1 Diyabet üzerine eğitim alabilmesine yönelik gerçekleştirilecek kamp organizasyonuna sağlık personeli desteği sağlayacak.

Projeye göre AFSÜ’nün görevlendireceği 1 Psikolog, 1 Diyetisyen, 1 Diyabet Hemşiresi ve 1 Çocuk Endokrinoloji Uzmanı hem günübirlik eğitim programında hem de Denizli Pamukkale; Eskişehir Masal Parkı; Sandıklı Akdağ’a yapılacak üç gezide katılımcılara diyabetle yaşam hakkında bilgi verecek.

Prof. Dr. Okumuş ise diyabetin kadın, erkek, genç, yaşlı demeden toplumdaki tüm bireyleri etkileyen kronik ve ömür boyu süren bir rahatsızlık olduğunu belirterek diyabetlilerin rehabilitasyonunda sosyal yaşam değişikliğinin önemine dikkat çekti.

AFSÜ’de diyabetle hastalıkla doğru mücadelesi etmesi için gerekli eğitim faaliyetlerinin kesintisiz sürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Okumuş, Üniversitemizin Fethibey Saraydüzü Ağaçlandırma Sahasındaki Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanında projeye katılan her bir diyabetli genç için isim etiketli özel ceviz fidanı ve etkinliğin anlam ve önemine binaen, kan şekerini düzenleyici etkisi olan sumak fidanı dikileceğini de kaydetti. Afyonkarahisar Tip-1 Diyabetli Çocuklar Derneği Başkanı Meryem Arı, Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş’a, AFSÜ’nün projeye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.


Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2023
Skip to content