HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Öğrencileri Görme Engellilerin Sorunları Hakkında Farkındalık Kazandı


7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Afyonkarahisar Altınokta Körler Derneği Başkanı Hakan Erdoğan, görme engellilerin sorunları hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. Görme Engelliler Haftasının bir kutlama haftası değil farkındalık haftası olduğunun altını çizen Erdoğan, sağlıklı bireylerin engellilere bakış açısını değiştirmek için önyargılarını bir tarafa koyması gerektiğini söyledi.

AFSÜ Genç Yeşilay Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör. Kevser Pamuk’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen çevrim içi etkinlikte, Altınokta Körler Derneğinin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan dernek başkanı Hakan Erdoğan, hayat hikâyesini ve bazı anılarını paylaşarak bir engellinin yaşamına ilişkin bilgi aktardı. Özellikle kentsel altyapı hazırlanırken, engellilerin ihtiyaç ve beklentilerinin genellikle göz ardı edildiğine dikkat çeken Erdoğan, kaldırımlarda yürürken özellikle hatalı park etmiş otomobillerin günlük hayatlarında kendileri için sebep olduğu sıkıntıları dile getirdi.

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Lisans Öğrencisi olan ve engellilerin öz yaşam becerilerinin ne ölçüde gelişmiş olabileceğini zaman zaman en yakınlarının bile anlamakta güçlük çekebildiğini ifade eden Erdoğan, “Evinde kaldığımız bir gün, kayınpederimin benim kendi başıma sakal tıraşı olduğumu gördüğündeki şaşkınlığını unutamıyorum.” dedi. Etkinlik, soru cevap bölümü ile sona erdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Okumuş’un Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası Mesajı

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla şu mesajı paylaştı: Farkındalık amacıyla değerlendirilmesi gereken “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” vesilesiyle görme engelli yurttaşlarımızın aileleriyle birlikte sağlık ve esenlik dolu bir hayat sürmelerini Allah’tan temenni ediyor; onları muhabbetle selamlıyorum.


Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2021
Skip to content