HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Öğrencileri UMKE Tatbikatına Katıldı


AFSÜ Paramedik Kulübü üyesi öğrencilerimiz, ilimizde gerçekleştirilen 15. Bölge UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) Tatbikatına katıldı. Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir ve Bilecik ekiplerinin katılımı ile gerçekleşen tatbikatta, travmalı hastaya yaklaşım ve enkaz altındaki yaralıya müdahale gibi konular ele alındı.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Gülsün Doğan, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, hastane yöneticileri, UMKE gönüllüleri ve AFSÜ Paramedik Kulübü üyesi beş öğrencimizin katıldığı tatbikat üç gün sürdü.

Tatbikat kapsamında Sinanpaşa’nın Tazlar Köyünde eğitim çalışması yapılırken, kamp alanında kurulan eğitim çadırlarında travmalı hastaya yaklaşım, enkaz altında yaralıya müdahale, triyaj (tıbbi müdahale önceliklerini belirleme) konularında eğitimler verildi. Tatbikat kapsamında kent merkezindeki hastanelerin ‘Hastane Afet ve Acil Durum Planları’ masa başı ve saha tatbikatları da yapılarak senaryo gereği deprem ve sonrasında oluşan yangınların ardından hastanelerin ve UMKE timlerinin olaya müdahale aşamaları gözlemlendi.

Senaryo gereği merkez üssü Sadıkbey Mahallesi olan 6,1 şiddetindeki deprem sonrası enkaz altında kalanlar için UMKE ekipleri tarafından yaralı çıkarma ve medikal müdahale tatbikatı yapıldı. Afyonkarahisar AFAD yerleşkesinde yapılan tatbikata, 80 personel 13 araçla katıldı. Tatbikatta senaryo gereği enkaz altında kalan yaralılar AFAD ekipleri ile birlikte belirlenen zaman aralığında çıkarılıp ardından medikal müdahale gerçekleştirildi. AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi personelinin de katılımıyla gerçekleşen tatbikatta Afyonkarahisar Devlet Hastanesine kurulan sahra çadırına ildeki afetten etkilenen diğer hastanelerden yaralı transferi sağlandı.

AFAD enkaz alanında, enkaz altındaki yaralıya müdahale ve yaralıyı çıkarma senaryoları işlendi. UMKE ve AFAD ekiplerinin olağanüstü performanslar sergilediği senaryo gereği enkaz altından yaralı çıkartma tatbikatında AFSÜ Paramedik Kulübü öğrencilerimiz de görev aldı. Tatbikata katılan öğrencilerimize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından teşekkür belgesi verildi.


Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2021
Skip to content