HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sarıkürkcü, Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesine Girdi


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, ScienceDirect PLOS Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya kaynaklık eden “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesine biyoteknoloji alanında girmeye hak kazanan AFSÜ Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Sarıkürkcü’yü kutlayarak plaket verdi.

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi, Stanford Üniversitesi koordinatörlüğünde ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından çeşitli bilimsel kriterler dikkate alınarak oluşturuldu. Alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansının değerlendirildiği çalışma ile 1996 – 2019 arasında “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı belirlendi.

Makale sayısı, h-indeksi, çok yazarlı yayınların hm-indeksi, atıf/makale oranı gibi bilimsel göstergeler ışığında yapılan hesaplamaların ardından, her bilim insanının çalışma alanı için “Yıllık Etki” ve “Kariyer Boyu Etki” şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturuldu. AFSÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Sarıkürkcü’nün 3’ü ulusal ve 113’ü SCI/SCI-Expanded kapsamındaki dergilerde yayımlanmış 116 bilimsel makalesine 2300’den fazla atıfta bulunulmuş olup h-faktörü 30’dur.

Çalışmanın kaynak dosyaları için: https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/2 adresini ziyaret edebilirsiniz.


Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2020
Skip to content