HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Okumuş: “Annelik mutluluğu yakalayabilme sanatıdır.”


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Şuhut Kadın Kültür Evinde düzenlenen söyleşi programında, kadınların toplumsal konumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, Şuhut Kaymakamı Lokman Düzgün, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, AFSÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Filiz Özden Yılmaz, AFSÜ Şuhut SHMYO Müdürü Doç. Dr. Sevim Feyza Erdoğmuş ve yerel yöneticilerin de katıldığı etkinlikte Prof. Dr. Okumuş, Kadın Kültür Evlerinin Afyonkarahisarlı kadınlar için büyük bir nimet olduğunu söyledi.

Her sabah çocuğunun okula ve eşinin işe gitmesi için onlardan önce kalkarak kahvaltıyı hazırlayan kadınların tek başına bu rutinlerinin bile büyük bir fedakârlık örneği olduğunu dile getiren Prof. Dr. Okumuş, toplumumuzda kadınların ve özellikle annelerin üstlendiği sorumlulukların sağlıklı bir aile kurumu için önemine değindi.

Anneliğe özgü meziyetlerin sonradan kazanılan değil genetik olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Okumuş, şöyle konuştu: “Annelik nedir diye sorulduğunda, ilk akla gelen cevap fedakarlıktır evet, ama annelik aslında mutluluğu yakalayabilme sanatıdır. İnsanlar mutlu olmak için çalışır. Bazıları için bir eşya, bazıları için başarı, bazıları için de şöhret mutluluk kaynağıdır. Annelerimizin mutluluk kaynağı ise evlenip aile kurduktan sonra eşlerini ve çocuklarını hayata ve geleceğe, başkalarına muhtaç olmayacak şekilde hazırlamak olmuştur. Yani onlar için mutluluğu yakalayabilmenin koşulu, öncelikle huzurlu bir yuvaya sahip olmaktır.”

Eğitimi ve iş hayatı için aşırı hırs gösteren pek çok insanın kariyer hedefini gerçekleştiremediğinde psikolojik yıkıma uğrayabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, bu tabloda mutluluk kaynağı ailesini ihmal etmenin, bir dizi bireysel ve toplumsal sorunun gündeme gelmesine de sebep olduğunu kaydetti.

Annelere ve özellikle gençlere, kendileri için ikinci hatta üçüncü bir meslek edinmeye yönelik yatırım yapmaları yönünde tavsiyede bulunan Prof. Dr. Okumuş, üniversite eğitiminin yanı sıra kazanılacak farklı mesleki yeterliliklerin hem kişilik gelişimini destekleyeceğini hem de özgüveni artıracağını söyledi. Bu anlamda Afyonkarahisarlı kadınlar için büyük bir nimet olan Kadın Kültür Evlerinin her yaş grubundaki ve öğrenim düzeyindeki kadın için büyük bir eğitim ve üretim altyapısı sunduğunun altını çizen Prof. Dr. Okumuş, bu projenin değerinin zamanla daha iyi anlaşılacağını dile getirdi.

Etkinlik, dinleyiciler ile Prof. Dr. Okumuş arasındaki samimi diyaloglarla gerçekleşen soru-cevap bölümü ile sona erdi. Şuhut programı kapsamında Vali Yardımcısı Kaya ve Belediye Başkanı Bozkurt ile Şuhut Kaymakamı Düzgün’ü makamında ziyaret eden Prof. Dr. Okumuş, Şuhut SHMYO yönetici ve öğrencileri ile de bir araya geldi.


Eklenme Tarihi: 09 Kasım 2021
Skip to content