HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Tarafından Yürütülen Depremzedelere Destek Faaliyetleri


1. Resmi Bağış Kampanyalarına Katkımız Sürüyor 

AFAD, Kızılay ve Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yürütülen nakdi, ayni ve kan bağışı kampanyalarına personelimiz katılım gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Yetkili makamlarla koordinasyon içinde internet sitemizden ve kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan, SMS ve e-posta yoluyla AFAD’a yönlendirmeler yapılarak destek verilmesi hususunda çalışmalar sürmektedir.

2. Depremzede Öğrencilerimiz, Personelimiz ile İrtibat Hâlindeyiz

İkametleri deprem bölgesindeki 543 öğrencimiz ile irtibat kurularak ulaşılabilen 541 öğrencimizin ihtiyaçlarının ve taleplerinin bölgedeki gönüllü arama kurtarma ekipleri tarafından giderilmesine çalışılmıştır. Nüfus kayıtları deprem bölgesinde olan 104 akademik ve idari personelimiz ile de irtibat kurularak, yakınlarının ihtiyaçları konusunda psiko-sosyal destek çalışması başlatılmıştır.

 

3. Öğrencilerimiz İçin ‘Destek Hattı’ Kuruldu 

Deprem bölgesindeki öğrencilerimizin durumlarını ve taleplerini üniversitemize bildirmesi için bir telefon hattı (0272 246 33 35/40510) ve e-posta adresi (depremdestek@afsu.edu.tr) tahsis edildi. Öğrencilerimiz tek tek aranarak görüşülüyor; durum ve ihtiyaçlarının saptanması hususunda çalışmalar sürdürülüyor.

 

4. Eğitim ile İlgili Senato Kararları Alındı

Kahramanmaraş ve bölge illerini etkileyen depremin ardından olağanüstü gündem ile toplanan Senatomuz eğitim ile ilgili aşağıdaki kararları aldı. İlgili kararlar öğrencilerimize ve akademisyenlerimize duyuruldu.

Karar 1 (08 Şubat 2023)

Karar 2 (11 Şubat 2023)

Karar 3 (13 Şubat 2023)

Karar 4 (17 Şubat 2023)

5. Yardım Kampanyalarımızda Toplanan Malzemeler Bölgeye Gönderiliyor

Personelimizin ve öğrencilerimizin temin ettiği aynî yardımların toplandığı kampanyamız ile depremzede çocuklara AFAD koordinasyonunda ulaştırmak üzere personelimize yönelik oyuncak ve kitap toplama kampanyalarımız devam etmektedir. Bugüne kadar toplanan 353 koli yardım malzemesi 6 kamyonet ile Afyonkarahisar Valiliği Yardım Koordinasyon Merkezine teslim edilmiştir.

6. Sağlıkçı ve Yardımcı Personelimizden Oluşan Ekiplerimiz Destek İçin Bölgeye İntikal Etti

Depremzedelere tıbbi ve insani destekte bulunmak amacıyla 2’si Gaziantep’e, 121’i Hatay’a, 25’i Adıyaman’a olmak üzere toplam 148 personelimizden oluşan gönüllülerimiz, 14 kafile hâlinde afet bölgesine intikal etmiştir.


7. Çalışmalarımızdan Dolayı Valilik Teşekkür Etti

Kurumumuza, Asrın Felaketi’nden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak amacıyla gösterdiğimiz duyarlılık, bağış ve yardımlar için Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra GÜRAN YİĞİTBAŞI tarafından teşekkür belgesi verildi.

8. İş Makinesi Operatörlerimiz Hatay’da Hizmet Veriyor

Hatay’daki enkaz kaldırma çalışmaları için 1 Kazıcı-Yükleyici (Beko Loder) ve iki iş makinesi operatörü personelimiz afet bölgesine görevli olarak gönderilmiştir.

9. Adıyaman’a 5 Adet Jeneratör Gönderdik 

Adıyaman’ın Çakmak İlçesi, Akpınar Köyü, Darıbelik Mezrasındaki afetzedeler tarafından kullanılmak üzere 5 adet jeneratör Sultandağı Kaymakamlığı’nın yardım tırları ile gönderildi.

10. İskenderun’daki Depremzedelere Kumanya ve Yemek Dağıtıldı

Hatay, İskenderun’daki 7500 depremzedeye, maliyeti Rektörlüğümüzce karşılanarak kumanya ve yemek dağıtıldı.

11. Kahramanmaraş’a Soba Gönderdik

Üniversitemiz tarafından 50 adet açık alan sobası, Afyonkarahisar AFAD koordinasyonunda, Kahramanmaraş AFAD’a teslim edilmek üzere gönderilmiştir.

 

12. Kendi Üretimimiz 3000 Dezenfektanı Depremzedelere Gönderdik

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. iştiraki olan AFLORA tarafından üretilen yaklaşık 3000 adet dezenfektan, depremzedelerin kişisel hijyeninin korunmasına destek amacıyla afet bölgesine gönderilmek üzere AFAD’a teslim edildi.

 

13. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne 2 Konteyner Gönderildi

Üniversitemiz tarafından Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne depremzedelerin kullanımı için 2 adet konteyner gönderilmesi sağlanmıştır.

14. Depremzedelerin Hastanemizde Tedavisi Sürüyor

Üniversitemiz hastanesinde 24 Nisan 2023 itibariyle 1412’si ayaktan olmak üzere toplam 1583 kişinin tedavisi sağlanmış; 165 hastamız taburcu edilmiştir.

15. Konukevimizde Depremzedeleri Ağırlıyoruz 

Üniversitemiz Ömer-Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hastane Konukevinin odaları ilimize gelecek depremzedeler için ihtiyaç halinde kullanılmak üzere hazırda bekletilmektedir. Şimdiye kadar 14 depremzede misafirimizin ağırlandığı konukevimizde 24 Mart 2023 itibariyle 20 yataklı 10 odamız depremzede misafirlerimiz için hazırlanmış durumdadır.

16. Bölgeden Dönen Yardım Ekibinin Dönüşü İçin Otobüs Temin Edildi

Afyonkarahisar’daki kamu kurum ve kuruluşlarından afet bölgesine giden 47 kişilik ekibin ilimize dönüşü için üniversitemiz tarafından otobüs temin edildi.

17. Ruh Sağlığı Uzmanlarımız Depremzedelere Poliklinik Hizmeti Sunuyor

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı ile Erişkin Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı tarafından Afyonkarahisar’a gelen depremzede çocuk, genç ve aileler için randevu gerekmeksizin poliklinik hizmeti sunulmaya başlandı. Bu hizmetten 23 Mart 2023 itibariyle 56’sı yetişkin, 43’ü çocuk olmak üzere 99 depremzede yararlanmıştır. Ekibimiz, bu hizmet hakkında bilgilendirme amacıyla Afyonkarahisar’da depremzedelerin barındığı 17 kurumu ziyaret etti.

18. Depremzede Misafirlerimizi Ziyaret Ederek Durumları Hakkında Bilgi Aldık

 

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, üniversitemiz hastanesinde tedavi gören ve Ömer-Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hastane Konukevinde misafir ettiğimiz depremzedeleri ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

19. Depremzede Vatandaşlarımızın Ağız ve Diş Sağlığı Kontrolleri Yapıldı

AFSÜ Diş Hekimliği Fakültesi hekim ve öğrencileri tarafından Afyonkarahisar Valiliği himayesinde Çiğiltepe ve Tınaztepe KYK yurtlarında ağırlanan 97 depremzedenin ağız ve diş sağlığı kontrolleri yapılarak diş fırçası ve diş macunu verildi.

20. Psiko-Sosyal Bilgilendirme Broşürleri Yayınlandı

Psiko-Sosyal Bilgilendirme Broşürleri hazırlanarak öğrencilerimizin ve kamuoyunun bilgisine dijital ortamda sunuldu.

21. Depremzedeler İçin Bugüne Kadar Yaptığımız Çalışmalar

Yayınlanma Tarihi:8 Şubat 2023

Güncelleme Tarihi:24 Nisan 2023

Skip to content