HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi Yerli Üretime ve Girişimcilik Faaliyetlerine Hız Kazandıracak


Yerli sağlık teknolojisi ve ilaç üretimine katkıda bulunmayı misyon edinen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. (AFSÜ-TTO), Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasında tescillenerek ve 7 Ağustos 2019 tarihli ve 9885 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan edilerek faaliyetlerine başladı.

Temel işlevi, Afyonkarahisar ve bölgesinde yerli ilaç üretimi, tıbbi aromatik bitkiler, medikal cihaz teknolojileri ve sağlık turizmi konusunda araştırma, teknoloji geliştirme, inovasyon ve teknoloji tabanlı girişimcilik faaliyetlerine ivme kazandırmak olan AFSÜ-TTO, AFSÜ’nün teknoloji transfer ve bilgiyi ticarileştirme potansiyelini bölge, ülke ve dünya yararına en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak üzere yola çıktı.

AFSÜ-TTO Ulusal ve Uluslararası Tanınırlığı Olan Ürünlere Odaklanacak

Misyonunu, üniversite sanayi işbirliğini, proaktif bir yaklaşımla ve sonuç odaklı faaliyetlerle birebir hizmet sunarak hayata geçirmek olarak belirleyen AFSÜ-TTO’nun vizyonu ise üniversite sanayi İşbirliği kapsamında önümüzdeki beş yıl sonunda ulusal ve uluslararası tanınırlığı olan ürünlerin ticarileşmesini sağlamak ve paydaşları ile etkili iletişim kurmuş, kurumsallaşmasını tamamlamış, sürdürülebilir bir yapıya sahip olmak.

AFSÜ-TTO temel amacı doğrultusunda şu alanlarda hizmet verecek: doğal ve teknolojik altyapının kullanılabilirliğini arttırmak, Ar-Ge odaklı bilgi ve üretim ihtiyacına katkı sağlamak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek, fikri sınai mülkiyet haklarının tescili ve korunması, pazarlanması, ticarileştirilmesini sağlamak, girişimcilik kültürünün oluşturulması, geliştirilmesi, girişim sermayesi desteği, kuluçka merkezi kurma, iş rehberliği, danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlamak.

AFSÜ-TTO Bilginin Ticarileşme Potansiyelini Harekete Geçirecek

19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği ve büyük ilgi gören Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı (AFSÜ-TAB) ile ilk faaliyetini gerçekleştiren AFSÜ-TTO hakkında, şirketin koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Canbaz açıklamalarda bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Canbaz

                                                                             Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Canbaz

AFSÜ-TTO’nun amacının, Afyonkarahisar ve bölgesinde yerli ilaç üretimi, tıbbi ve aromatik bitkiler, medikal cihaz teknolojileri ve sağlık turizmi konularında inovasyon ve teknoloji tabanlı girişimcilik faaliyetlerine ivme kazandırmak olduğunu belirten Dr. Canbaz, AFSÜ’nün akademik birikimini teknoloji alanına transfer ederek bilginin ticarileşme potansiyelini harekete geçirmeyi istediklerini söyledi.

Dr. Canbaz, “AFSÜ-TTO, gerek akademik camiadan ve gerekse de dış paydaşlarımızdan kişisel ve kurumsal anlamda ilgili herkesin fikrinin ya da projesinin rasyonel zeminde ticarileşmesine destek olmak amacıyla kuruldu. AR-GE faaliyetlerinin projelendirilmesi, finansman sağlanması gibi teknik destekler yanında kişilerin buluşlarına ait fikri mülkiyet hakları, tescil işlemleri, ürünlerin ticarileşmesi ve pazara sunulması, şirketleşme gibi temel faaliyetlere de katkı sağlamayı istiyoruz.” diye konuştu.

İlk Faaliyetimiz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Oldu

İlk faaliyetlerini AFSÜ-TAB’ı düzenleyerek gerçekleştirdiklerini hatırlatan Dr. Canbaz, bu bilimsel etkinliğin, AFSÜ-TTO’nun, amacı doğrultusunda bölgenin doğal aromatik bitki zenginliğinin sağlık sektörüne kazandırılması için imkan ve modellerin ilgili kurumsal paydaşlarla istişare edilmesi bakımından başarıyla sonuçlandırıldığını belirtti.

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un ev sahipliğinde Korel Termal Otel’de 19-20 Eylül tarihlerinde icra edilen AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı’nın (AFSÜ-TAB) açılış törenine, Vali Mustafa Tutulmaz, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Antalya Milletvekili ve Meclis Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu Başkanı Orman Müh. İbrahim Aydın, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, Afyonkarahisar Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Karakuş, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Şuayip Özdemir, Baro Başkanı Turgay Şahin, AFSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adem Aslan ve Prof. Dr. Ümit Dündar, protokol üyeleri, farklı üniversitelerden çok sayıda akademisyen, bakanlık, daire ve şube temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

AR-GE Faaliyetleri Yürütülecek Bir Merkez İçin Çalışmalara Başladık

Dr. Canbaz, üniversite-sanayi işbirliğini proaktif bir yaklaşımla ve sonuç odaklı faaliyetlerle birebir hizmet sunarak hayata geçirecek AFSÜ-TTO’nun, 5 yıllık süreçte ulusal ve ulusalararası tanınırlığı olan ürünlerin ticarileşmesini sağlayarak paydaşları ile etkili iletişim kuran, kurumsallaşmasını tamamlamış, sürdürülebilir bir yapıya sahip olmasını hedeflediklerini söyledi.

Bölgemizin doğal kaynaklarının yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi için altyapı sağlayacaklarını vurgulayan Dr. Canbaz şöyle konuştu: “AFSÜ’de tıbbi alanda kullanılan bitkilerin yurt içinde üretiminin yanı sıra aromatik bitkilerin katma değerli ürünlere dönüştürülmesine de odaklanmış durumdayız. Bu doğrultuda üniversite bünyesinde bulunan araştırmacılar ile özel kesim girişimcileri tarafından AR-GE faaliyetleri yürütülecek bir merkez için çalışmalara başladık.

AFSÜ-TAB’da ulaşılan sonuçların önümüzdeki faaliyet dönemleri için hem ülkemiz ve bölgemiz hem de üniversitemiz ve araştırmacılara rehber olacağını umuyoruz. Öte yandan, bölgemizin bir başka doğal zenginliği olan termal suların sağlık alanında kullanılması yanında turizmle birlikte ulusal pazardan uluslararası düzeye çıkarılmasına yönelik teşebbüslerimiz var. Bu konuda yürütülen Afyonkarahisar’da bir sağlık endüstri bölgesi kurulması çalışmalarının da yakından takipçisiyiz.

Uluslararası Teknoloji Transfer Ofisleri Kongresine Katıldık

Ofisimiz 26.09.2019-28.09.2019 tarihileri arasında Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Teknoloji Transfer Ofisleri Kongresine katılım göstermiş ve Teknoloji Transfer Ofislerinin çalışmaları ve gelişimleri ile ilgili ikili görüşmeler yapmıştır. Kongrede TTO Politikaları, Yenilik Yönetimi ve İnovasyon Pazarlaması, Teknoloji Transfer Ofislerinde STK’ların ve Kamu Kuruluşlarının Rolü, Girişimcilik Ekosistemi, Sanayici Gözüyle TTO’lar, Yeni Nesil TTO Yaklaşımları ve Sürdürülebilirlik, AR-GE İnovasyon Desteklerinin Verimliliği, Ulusal ve Uluslararası Teknoloji Transfer Ağları, TTO’larda İnsan Kaynağı Yönetimi, FSMH Değerleme Yöntemleri ve Araştırma Çıktılarının Ticarileşmesi, TTO’ların Üniversite Yönetimine Etkileri ve Üniversitelerin İnovasyon Yönetimi ve Öncelikli Alanlarda Stratejik Yönetim gibi konular ele alınmıştır.

AFSÜ-TTO internet sitesi, tto.afsu.edu.tr alan adı ile yayına başlamış olup girişimcilik, destek ve çağrılar konusunda faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir.”

Ülkemizdeki 200’e yakın Teknoloji Transfer Ofisinden çoğunun 7 Aralık 2017 tarihli Yönetmelik gereğince önümüzdeki bir yıl içinde anonim şirket olarak faaliyetlerine devam etmeleri gerektiğini dile getiren Dr. Canbaz, bu bakımdan AFSÜ-TTO’nun bu zorunluluğu yerine getiren ilk şirketlerden biri olduğunu da kaydetti.


Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2019
Skip to content