HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanı İlk Meyvesini Verdi


Orman Bölge Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde oluşturulan AFSÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanında dikimi yapılan Frenk üzümleri ve Berry ailesine ait fidanlar, ilk meyvesini verdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Kasım 2020’de Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde oluşturulan AFSÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanında ilk meyvesini veren bitki türlerini inceledi. İncelemeleri sırasında Prof. Dr. Okumuş’a, Dr. Öğr. Üyesi Amir Soltanbeigi ve Öğr. Gör. Emre Semiz eşlik etti.

Prof. Dr. Okumuş, il genelinde doğru tür seçimi ve yer tahsisi, standart tarımsal uygulamalar, hasat sonrası işlemler ve arz-talep durumlarının belirlenerek AFSÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanında dikimi yapılan bitki türlerinden bölgemize uyum sağlayan ve meyve vermeye başlayan bitki türlerinin hem araştırma, geliştirme çalışmalarında kullanılacağını hem de yeni bölgelerde kültüre alınacağını belirtti.

Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Değerlendirme, Geliştirme ve Organizasyon Komisyonunun ilk toplantısının geçtiğimiz günlerde başarılı bir şekilde tamamlandığını hatırlatan Prof. Dr. Okumuş, bundan sonraki süreçte bölgemize adaptasyon sağlayan bitkilerin ve bölge çiftçisine katma değer sağlayacak başka bitki türlerinin üretilmesi ve tanıtılması için çalışmaya devam edileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Okumuş, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına katkı sağlayan AFSÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ar-Ge Ormanının, 2021-2022 akademik yılında ilk öğrencilerini kabul edecek Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü öğrencilerine yönelik bir uygulama sahası olduğunu da kaydetti.


Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2021
Skip to content