HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Becit: “Kalp hastalıklarında sigara, en önemli risk faktörlerinden biridir.”


AFSÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Becit, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında ülkemizdeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer alan koroner arter hastalığı konusunda bilgi verdi.

Koroner arterlerin kalbin kendisini besleyen damarlar olduğunu belirten Prof. Dr. Becit, bu damarların zaman içinde çeşitli risk faktörleri ile daralmalarının ve tıkanmalarının koroner arter hastalığı olarak tanımlandığını söyledi. Koroner arter hastalıklarının Türkiye’deki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Becit, yılda yaklaşık 200 bin kişinin bu hastalık sonucu hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Bu hastalığa yol açan risk faktörlerinin bilinerek, koruyucu önlemlerin alınmasının, hastalığın tedavisi kadar, hatta daha da önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Becit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastalığın erken evresinde, damarlarda henüz önemli bir darlık oluşmamışken hiçbir bulgu olmayabilir. Göğüs ağrısı başlangıçta sıklıkla egzersiz ile ilgilidir. Özellikle yokuş veya merdiven çıkarken ya da yemek sonrasında göğüs kemiği üzerinde, sıklıkla sol kola veya çeneye yayılan sıkıştırıcı tarzda bir ağrıdır. Farklı şekillerde de ortaya çıkabilir ve dinlenmekle 5-10 dakikada geçer.

Egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma, eforla gelen nefes darlığı ve bayılma, hastalığın belirtileridir. Koroner arter hastalığının bazen belirti vermeyebileceği ya da ilk belirtisinin kalp krizi olabileceği de unutulmamalıdır.”

“Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır.”

Programda kalp hastalıklarından korunma yollarına da değinen Prof. Dr. Becit, şöyle konuştu: “Kalp hastalıklarında sigara, en önemli risk faktörlerinden biridir. Eğer yüksek tansiyon veya şeker hastalığınız varsa bunların diyet ve ilaçla kontrol altına alınması önemlidir. Yüksek kolesterol düzeyleri diyetle veya ilaçla kontrol altına alınmalıdır. Alkol ve kahve kullanımı azaltılmalıdır. Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır. Fazla kilolardan kaçınılmalı, boya göre uygun olan kiloya inilmelidir. Ayrıca stresli yaşantıdan da uzak durulmalıdır.”


Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2020
Skip to content