HIZLI ERİŞİM

AFSÜ Girişimcilik Destek Programı Uygulayıcı Kuruluşları Arasına Girdi


AFSÜ Teknoloji ve Transfer Ofisi (TTO), TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) kapsamında destek almaya hak kazanarak, uygulayıcı kuruluşlar arasında yer aldı.

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) kapsamında, 2023-2025 döneminde girişimcilere hizmet verecek yeni uygulayıcı kuruluşlar belli oldu. AFSÜ TTO, uygulayıcı kuruluş olmaya hak kazanarak girişim fikirlerini destekleyecek.

Girişimcilik ekosistemindeki dönüşümün bir parçası olan 2022 yılı TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı çağrısına, 163 kuruluşun dâhil olduğu 52 proje başvurusu yapıldı. Değerlendirmeler sonucunda 37 proje başvurusunun desteklenmesine karar verildi. “Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma” motivasyonunun bir yansıması olarak desteklenen projelerde yer alan 134 kuruluşun 32’si üniversite, 7’si üniversite Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) birimi ve TTO AŞ, 40’ı Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 2’si kamu araştırma merkezi ve enstitüsü, 2’si Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER), 4’ü Araştırma Altyapısı, 6’sı banka ve iştiraki, 5’i girişim sermayesi fonu veya melek yatırımcı ağı, 36’sı sermaye şirketi olarak belirlendi.

Girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin hayata geçirilmesi, finansa erişiminin kolaylaşması ve BIGG desteği ile kurulan işletmelerin büyüme potansiyellerinin hızlanmasının hedeflendiği programda uygulayıcı kuruluşlar, girişimcilerin teknoloji odaklı iş fikri başvurularını toplayarak değerlendirecek, uygun buldukları iş fikirlerini ön kuluçkaya alarak iş fikri doğrulama süreçlerinden geçirecek ve nitelikli iş planı hazırlama hususunda girişimcilere destek olacak.


Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2022