HIZLI ERİŞİM

AFSÜ’de Klinik Araştırma Birimi Kuruldu


AFSÜ Teknoloji ve Transfer Ofisi (TTO) bünyesinde, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında Üniversitemiz Yönetim Kurulu kararıyla 25 Ekim 2022 tarihinde kurulan “Klinik Araştırmalar Birimi” kuruldu.

Birim faaliyetleri ile ilgili gerçekleşen çevrim içi toplantılara Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Adem Aslan, Prof. Dr. Ümit Dündar, Klinik Araştırmalar Veri Tabanı Kayıt ve Kullanım Sözleşmesi taraflarından Sağlık, Eğitim, Bilişim ve Ar-Ge Hizmetleri (SAGİM) Limited Şirketi Akademik Sorumlusu Prof. Dr. Alper Cihan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Pakize Özyürek, Genel Sekreter Yardımcısı Yakup Saban, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Başhekim Yardımcıları Doç. Dr. Murat Çilekar, Doç. Dr. İbrahim Eker, Doç. Dr. Aydın Balcı ile SUAM Başmüdürü Hatip Aydın, Müdür Yardımcısı Serhan Toy SUAM, TTO Koordinatörü Öğr. Gör. Emre Semiz, Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Sevim Aydoğan ile akademik ve idari personelimiz katıldı.

Prof. Dr. Alper Cihan tarafından Klinik Araştırmalar Veri Tabanı (KAV) sisteminin ortaya çıkış süreci, fonksiyonları, dünyada ve ülkemizde klinik araştırmaların durumu, klinik araştırmaların yarattığı fırsatlar ve avantajlar, klinik araştırmalarda araştırma kurumu mükemmeliyet yapılanması, değerlendirme süreçleri, mali ve döner sermaye prosedürleri ile ilgili detaylı bir sunum yapıldı. Klinik Araştırma Biriminin işleyiş düzeni, hukuki boyutu ile üniversite ve bilimsel araştırmalara katkılarından da bahsedildi.

Soru-cevap bölümünün ardından toplantı iyi temennilerle son buldu.


Eklenme Tarihi: 21 Mart 2023