HIZLI ERİŞİM

AFSÜ’de Lösemi Hakkında Merak Edilenler Konuşuldu


AFSÜ akademisyenleri, öğrencilerin lösemi hakkında merak ettiği soruları cevaplandırdı. “Lösemili Çocuklar Haftası” kapsamında AFSÜ Genç Kızılay Topluluğu tarafından AFSÜ Tıp Fakültesi Yeşil Salonda düzenlenen etkinlikte AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Hematolojisi Kliği Sorumlu Hekimi Doç. Dr. İbrahim Eker “Pediatrik Lösemiler” ve Atatürk SHMYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Öğr. Gör. Serkan Şen “Dünyada ve Ülkemizde Kan Bağışçılığı” başlıklı sunumlar gerçekleştirdi.

Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Yakın’ın da katıldığı etkinlikte, sunumların ardından Doç. Dr. Eker ve Öğr. Gör. Şen ile Çocuk Hematolojisi Kliği Sorumlu Hemşiresi Agit Kulat, katılımcıların lösemi ve lösemili çocuklarla ilgili sorularını cevapladı.

Doç. Dr. İbrahim Eker; AFSÜ Çocuk Hematolojisi Kliniğindeki holistik (bütüncül) hemşirelik bakımı uygulaması ile lösemili çocukları beden, ruh, zihin ve çevreleri ile bir bütün olarak kabul edip tedavi ve bakımlarında bunu mutlaka göz önüne aldıklarını söyledi. Söz konusu yaklaşımın tedavi süreçlerini olumlu etkilediğini belirten Doç. Dr. Eker, böylece tedavinin başarı şansının da arttığını vurguladı. Doç. Dr. Eker, AFSÜ Çocuk Hematolojisi Kliniğinin sahip olduğu imkânlar ile Türkiye’nin bu alandaki sayılı merkezlerden biri olduğunu dile getirerek klinikte sadece Afyonkarahisar’a değil çevre illerde yaşayan lösemili hastalara da hizmet verdiklerini kaydetti.

AFSÜ Genç Kızılay Topluluğu danışmanı Öğr. Gör. Serkan Şen ise Türkiye’de bağışlanan kan miktarının ihtiyaç duyulanın altında olduğunu belirterek kan bağışçılığı bilinci oluşturucu etkinliklerin önemine işaret etti. Topluluk olarak her yıl AFSÜ Zafer Sağlık Külliyesinde hayata geçirdikleri ve gelenekselleşen kan bağışı kampanyası ile bu konuda verimli bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Öğr. Gör. Şen, bu seneki kampanyadaki bağışlarından dolayı tüm AFSÜ öğrencilerine teşekkür etti.

Etkinliğin ardından Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Yakın tarafından Afyonkarahisar ve bölgesine sundukları sağlık hizmetleri ile AFSÜ Genç Kızılay Topluluğuna katkıları sebebiyle Doç. Dr. İbrahim Eker’e plaket takdim edildi. Topluluk öğrencileri tarafından da Rektör Yardımcısı ve AFSÜ Öğrenci Kulüp ve Toplulukları Kurul Başkanı Prof. Dr. Ümit Dündar’ın imzaladığı teşekkür belgeleri de Kızılay Başkanı Yakın’a ve konuşmacılara takdim edildi.


Eklenme Tarihi: 08 Kasım 2021
Skip to content