HIZLI ERİŞİM

AFSÜ’de Tedavi Gören Minik Öğrencilerimizin Karne Etkinliğinde Buluştuk


AFSÜ Hastane Sınıfında öğrenim gören çocuklarımızın karne sevincine ortak olduk. Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Mutlu Maskeler Yıl Sonu ve Moral Gecesinde AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, İl Millî Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Korkmaz, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Genel Sekreterimiz Kutay Erşen, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, Afyonkarahisar Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Ertürk, Bir Dileğim Var Derneği Kurucu Başkanı Alper Türedi, akademik ve idari personelimiz ile öğrenci velileri hazır bulundu.

Hastane Sınıfı öğretmeni Serpil Ay’ın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen İl Millî Eğitim Müdürü Metin Yalçın, hastanede uzun süre tedavi gören çocuklar için başlatılan Hastane Sınıfı uygulamasının Türkiye’de düzenli ve kapsamlı şekilde ilk kez AFSÜ’de oluşturulduğunu söyledi. MEB’in 2023 Vizyonu kapsamında ‘Mutlu çocuklar güçlü Türkiye’ hedefi doğrultusunda çalıştıklarını belirten Yalçın, “Çocuk gülerse, dünya güler. Mutlu çocuklarla güçlü Türkiye’yi tesis etmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Hastane Sınıfımız 109 Çocuğumuza Umut Oldu

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, çocukların ve ailelerinin hastane ortamında kaygılandıkları konular arasında okuldan uzak kalmanın da bulunduğunu belirterek, bu durumun çocukların morallerini bozarak uzun tedavi süreçlerini olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Onlar okullarına gidemiyor ise biz okullarını hastanemize getiremez miyiz, düşüncesiyle yola çıktıklarını kaydeden Prof. Dr. Okumuş, Bir Dileğim Var Derneği bağışçılarının altyapısını hazırladığı AFSÜ Hastane Sınıfının, Millî Eğitim Müdürlüğünün gayretleri ile atanan öğretmenlerle 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında faaliyete geçtiğini söyledi.

AFSÜ ile Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde hizmet veren Hastane Sınıfından, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniğimizde kalan 51, Pediatri Kliniğimizden 57 ve Fizik Tedavi kliniğimizden de 1 olmak üzere toplam 109 tedavi gören öğrencimiz yararlandığını belirten Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Bu süreçte çocuklarımızın Hastane Sınıfını ve öğretmenlerini eski okulları ve öğretmenleri ile özdeşleştirdiklerini, her gün Hastane Sınıfının açılmasını bekleyip öğretmenlerinin yolunu gözlediklerini; bu uygulamanın çocuklarımızın morallerini artırarak tedavi süreçlerine olumlu katkısı olduğunu gözlemledik.

Bildiğimiz kadarıyla ülkemizde Hastane Sınıfı öğrencilerinin aktif katılımıyla düzenlenen ilk etkinlik olan Mutlu Maskeler Yıl Sonu Etkinliği ve Moral Gecesinde bulunmanın mutluluğunu ve onurunu hep birlikte paylaşıyoruz. Emeği geçen herkese şükranlarımı iletmek istiyorum. Temennimiz, AFSÜ Hastanemizde uyguladığımız Hastane Sınıfı çalışmalarının kronik rahatsızlığı olan çocukların tedavi edildiği tüm merkezlerde hayata geçirilerek ülke çapında yaygınlaştırılmasıdır. Geleneksel hâle getirmeyi amaçladığımız bu tarz etkinliklerimizin daha nicelerine hep birlikte sağlık, mutluluk ve başarı ile ulaşmayı diliyorum.”

Konuşmaların ardından AFSÜ Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği Halk Oyunları Gösterisi ile başlayan etkinlikte AKÜ Minikler Korosu ile Hematoloji ve Onkoloji Çocuk Korosu da şarkılar söyledi. Hacivat-Karagöz ve Palyaço gösterilerinin yanı sıra Hatice Ataklı, İrem Nur Yalçın, Mehri Sena Balkan isimli öğrencilerin okudukları şiirlerle büyük alkış aldığı etkinliğe, Bolvadin HOYEK Halk Oyunları Ekibi gösterileri ve Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenleri de müzik dinletileri ile renk kattı. Mutlu Maskeler Yıl Sonu ve Moral Gecesi, Hastane Sınıfı öğrencilerinin protokol üyelerinin elinden karnelerini almaları ile son buldu.


Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2019
Skip to content