HIZLI ERİŞİM

AFSÜ’nün Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumunda Yeşil Vatan Vurgusu Yapıldı


AFSÜ Genç Yeşilay Öğrenci Topluluğu tarafından hazırlanan Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı ve Yeşilay Şube Başkanı Nurullah Kaya’nın ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ümit Dündar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Programın açılışında bir selamlama konuşması yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ümit Dündar, bağımlılıkla mücadelede aile ve okul iş birliğinin önemine dikkat çekti. Toplumun çürümesine sebep olan uyuşturucu madde kullanımını ve diğer bağımlılık türlerini; tüketim merkezli yaşam tarzını dikkate almadan anlamanın ve bağımlılıklarla mücadele etmenin mümkün olamayacağı kanısında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dündar, “Bağımlılık mücadelesinde en doğru ve sağlıklı yol, bireyleri hiç başlamadan önce bu tehlikeden korumaktır. Bu noktada iki temel kurum temel bir rol oynamaktadır: Aile ve okul.” dedi.

Aile ve okulun gençlerin kendilerini ifade edebilmelerine, enerjilerini doğru mecralarda kullanabilmelerine ve sağlıklı şekilde sosyalleşmelerine imkân verecek şekilde organize edilmesinin, bağımlılığı engellemenin en etkili yolu olacağını dile getiren Prof. Dr. Dündar, “Kişinin hayatında bir anlam yoksa veya anlamlı işler yapmıyorsa, bağımlı olmaması için bir sebebi de yoktur. Öyleyse bağımlılık ile mücadelenin bir ayağı da insanların modern dünyadaki anlam sorununa cevap üretebilmektir.” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı ve Yeşilay Şube Başkanı Nurullah Kaya ise konuşmasına, en az ihtiyaç duyulan dernek olmayı temenni ettiklerini söyleyerek başladı. İnsanları bağımlılığa iten yolları kapattığımız; bağımlılığa iten ortamları engellediğimiz zaman sağlıklı bir toplum için en güzel mücadeleyi vermiş olacağımızı ifade eden Kaya, “Biliyorsunuz denizlerimizde ve uzayda mavi vatan diyoruz. Sınırlarımız, kırmızı çizgilerimiz var. Bağımlılıkla mücadelede de yeşil vatan diyoruz.” dedi.

Sempozyumun ilk konuşmacısı AFSÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Üzer, “Bağımlılık Nedir?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sonrasında AFSÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Aydın Balcı, “Tütün Bağımlılığı” başlıklı bir konuşma yaptı. Dinleyicilerle soru-cevap şeklinde ilerleyen bu konuşmanın ardından Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Amirliğinde Görevli Polis Memuru Saadettin Sel tarafından “Madde Bağımlılığına Farkındalık” adlı sunum gerçekleştirildi. Programın son konuşmacısı Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) görevlisi Uzman Klinik Psikolog Tülin Güler oldu. Güler, dinleyicilere YEDAM’ı tanıtarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sempozyum konuşmacılara hediye takdimi ile sona erdi.


Eklenme Tarihi: 15 Mart 2022