HIZLI ERİŞİM

AFSÜ’nün Rehabilitasyon Merkezi İçin Açılış Töreni Düzenlendi


AFSÜ’den sağlık hizmeti alan hastalar ve hasta yakınları için önemli bir ihtiyacı giderecek olan Ömer-Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Hastane Konukevi için Zafer Sağlık Külliyesinde açılış töreni düzenlendi. AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, törende yaptığı konuşmada ağır bakım gerektiren hastalar açısından çok önemli bir amaca hizmet edecek olan merkezin, hasta yakınları için de konukevi olarak kullanılacağını söyledi

AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi arkasında inşaatı tamamlanan merkezin açılış törenine Vali Gökmen Çiçek, Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, il protokolünün diğer üyeleri, Birlik Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Alacacı, Fazlı Halaç, Macide Halaç, Özcan Halaç, Zeynep Başak Halaç ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Prof. Dr. Okumuş: “Hastalarımıza, sağlık sorunları olduğu için değil insan oldukları için hizmet verilmesi gerektiği bilinci ile yaklaşıyoruz.”
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak kürsüye gelen AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “17 Temmuz 2020’de yine sizlerin katılımıyla merkezimizin temel atma törenini gerçekleştirmiştik. Ne mutlu, bugün de açılışını gerçekleştiriyoruz.” diyerek sözlerine başladı. Ülkemizin son yıllarda çok güçlü bir ilerleme göstererek, sağlık alanında da gelişmiş ülkelerle yarışır hâle geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, Türkiye’nin yeni ve modern tesisleri, güçlü ve eğitimli personeli, modern tıbbi cihaz parkları ile sağlık alanında iyi bir noktada olduğunu kaydetti.

Sağlık hizmet sunumundaki bu gelişmelerin yanında, önemli bir değişim sürecinin daha yaşandığını belirten Prof. Dr. Okumuş, hastaları iyileştirmenin yanında, insani vasıflarına da eğilen, onları manevi yönden destekleyen bütünleşik bir yaklaşımın öncelikli hâle geldiğini söyledi. Böylece hasta ve hasta yakınlarının sağlık sorunlarının dışında ulaşım, giyinme, barınma, beslenme ihtiyaçları ile sosyal ve psikolojik yönden desteklenmelerinin de önemli bir görev hâline geldiğini ifade eden Prof. Dr. Okumuş, “Hastalarımıza, sağlık sorunları olduğu için değil insan oldukları için hizmet verilmesi gerektiği bilinci ile yaklaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin sağlık alanında elde ettiği başarıların yanında, insanı önceleyen bu tür merkezlerin açılması, sağlık alanında güçlü ve gıpta edilen bir konuma geldiğimizi gösteriyor. Fakat asıl gıpta edilmesi gereken, bu tür yatırımların, hastalarımızın hizmetine sunulmasında büyük bir fedakârlık gösteren ve katkı sağlayan kadirşinas ve yardımsever Anadolu insanımızdır. Bugün bu anlamlı merkezin açılışına Halaç ailesi vesile oldu. Hemen arkanızda yükselen Çocuk Acil Servisi inşaatına da hayırsever iş adamı Yavuz Kocaşaban vesile oluyor. Kendisine de buradan sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

AFSÜ ailesi olarak bizler, bir taraftan salgın ile mücadele ederken diğer taraftan da yeni projeler geliştirerek, önümüze yeni hedefler koyarak, sadece devletimizden değil milletimizden de destek alarak, daha ileriye, daha iyiye ulaşmak için durmadan çalışıyoruz.

Palyatif Bakım Merkezi, Hastane Konukevi, Çocuk Acil Servisi ve Çocuk Poliklinikleri binaları yanında, Eczacılık Fakültesinin derslikleri ve laboratuvarları, ilaç üretim tesisi; ilaç üretimi için önemli bir aşama olan BY/BE ve Faz çalışmaları laboratuvarı ve kliniği projesi üzerinde çalıştığımız konulardan sadece bazılarıdır. Bunların yanı sıra 42.000 metrekare kapalı alana sahip Merkezi Derslikler, Kongre Merkezi, Merkezi Laboratuvar ve fakülte binaları inşaatı yapımı; yeni yoğun bakım yatakları, kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi merkezi, yeni ameliyathaneler ve eski ameliyathanelerin yenilenmesi çalışmalarımızın bir kısmı tamamlanmış bir kısmı da tamamlanma aşamasına gelmiştir.

Prof. Dr. Okumuş: “Birlikte, vatan sevgisiyle ve hizmet aşkı ile yaptığımız her iş güzel meyveler veriyor.”
Eksiklerimizin olduğunu, geliştirmemiz gereken özelliklerimizin olduğunun farkındayız. Bu konularda da ciddi gayret sarf ettiğimizin bilinmesini istiyoruz. ‘Ağız ve Diş Sağlığı’ ile ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ gibi yeni programlar açarak üniversitemizin kapasitesini büyütmekteyiz. Bu noktada işadamlarımız ve akademisyenlerimizle birçok ortak projeye de imza atmaktayız.

Bütün bu çalışmalarımızda Sayın Valimiz, vekillerimiz, belediye başkanımız, işadamlarımız, hayırseverlerimiz, vatandaşlarımız ve basınımız sağ olsunlar desteklerini hiç esirgemiyorlar. Sonuçta da çok güzel eserler ve hizmetler ortaya çıkıyor. Birlikte, vatan sevgisiyle ve hizmet aşkı ile yaptığımız her iş güzel meyveler veriyor. Bugün bizi bir araya getiren Ömer-Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi gibi… AFSÜ’nün hastanelerinde tedavi gören hastalarına hizmet verecek bu tesisin, bilhassa dar gelirli vatandaşlarımız için değerli bir seçenek olacak konukevi ile de önemli bir ihtiyaca cevap vereceğine inanıyorum.

Toplam 4700 m² alan üzerinde yükselen merkezimiz 46 odaya ve 90 yatağa kadar artırılabilen kapasiteye sahip olup bodrum ve giriş dışında dört katlıdır. Giriş katı, tesisten yararlanacakların yemek ve temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik planlanmıştır. Birinci ve ikinci katlar palyatif bakım merkezi olarak kullanılacak olup, uzun dönemli bakım gerektiren hastalarımız açısından son derece önemli bir amaca hizmet edecektir. Üçüncü ve dördüncü katlar ise konukevi olarak kullanılacaktır.

Burada Sayın Özcan Halaç’a teşekkürlerimi defaten sunmak istiyorum. Tesisin yapılması ile ilgili karar aşamasında, iki katın paliyatif bakım merkezi olması konusundaki anlayışının ve desteğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tesisin konukevi yanında paliyatif bakım hizmeti de verecek olması önemlidir ve sanırım ülkemizin en modern ve donanımlı bakım merkezlerinden biri olmuştur.

Bu tesisin bir özelliği de yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinde olduğu gibi ihtiyaç hâsıl olduğunda, anında yoğun bakıma dönüştürülebilecek özellikte olmasıdır. Özcan Bey, bunun için gerekli olan ek tesisatlandırma taleplerimizi de kabul etti ve gurur duyulacak bir tesis ortaya çıktı. Merkezimiz, üniversitemiz tarafından hiç mübalağasız 4-5 yıldızlı otel konforunda döşenmiş olup, odalarımızda bir hastanın veya yakınının temel ihtiyaçlarını karşılayacak her tür tefrişat mevcuttur. Ayrıca merkezimizde Askıda Elbise hizmeti de sağlanacaktır. Böylece ihtiyaç sahipleri dilekleri elbiseyi ücret ödemeden alabileceklerdir.

Bu muhteşem tesis, sonuçta binası ile içindeki tefrişatı ve donanımı ile aslında betondan ibaret bir yapıdır. Bu merkezin, sağlık ve sosyal destek anlamında gerçek hüviyetine ve amacına ulaştırılması, personeli ve yöneticileri ile doğru ve amacına uygun çalıştırılması ile mümkün olacaktır. Bu nedenle bizlerin omuzlarına ciddi bir sorumluluk binmiş durumdadır. Bu tesisin, kesintisiz ve eksiksiz olarak işletilmesi gerekmektedir. Bize düşen görev ve sorumluluğun bilincindeyiz. Halaç ailesinin devam edecek desteği ve üniversitemizin amaçları doğrultusunda bu konuda elimizden geleni yapacağımıza söz veriyor, Rabbimden yüzümüzü kara çıkartmamasını niyaz ediyorum.

Sayın Özcan Halaç’ın şahsında, AFSÜ’nün daha çok vatandaşımıza daha iyi koşullarda ve insanca sağlık hizmeti vermesine vesile olacak, sadaka-i cariye niteliğindeki bu değerli merkezi halkımıza kazandıran hayırsever Halaç ailesine ve Birlik Vakfı yöneticilerine teşekkür ediyorum. Arazinin üniversitemize tahsisinde destek olan Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler’e; başından itibaren desteğini eksik etmeyen Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’na, Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e; bir önceki Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz’a, Sayın Belediye Başkanımıza, bu eserin vücut bulmasında emeği ve gayreti olan bütün yetkililere ve personelimize şükranlarımı sunuyorum. Merkezimiz tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”

Fazlı Halaç: “Bundan sonra da elimizden geldiğince Afyonkarahisar’a hizmet etmeye devam edeceğiz.”
Hayırsever Halaç Ailesi adına kürsüye davet edilen Fazlı Halaç, merhum annesinin ve babasının isimlerinin verildiği bir tesisi memleketlerine kazandırmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduklarını belirterek, “Bundan sonra da elimizden geldiğince Afyonkarahisar’a hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi. Birlik Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Alacacı da yaptığı konuşmada Türkiye genelinde çok sayıda yatırımı ülkemize kazandıran Halaç ailesine teşekkür etti.

Vali Çiçek: “İyi ki Afyonkarahisarlısınız.”
Birlik Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Alacacı’nın ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç’un konuşmalarının ardından Vali Gökmen Çiçek kürsüye arz edildi. Konuşmasında, Merkezin bir yıl bile olmadan açılmış olmasına dikkat çeken Vali Gökmen Çiçek şunları söyledi: “Böyle bir merkezi şehrimize kazandırdıkları için Halaç ailesine teşekkür ediyorum. Halaç ailesiyle bir görüşmemde Afyonkarahisar’da her yıl bir yatırım yapacaklarını söylemişlerdi. Bir yıl bile olmadan yatırımlar biter oldu. Ben Halaç ailesine iyi ki Afyonkarahisarlısınız diyorum. Özcan Beye iyi ki böylesine hayırsever bir insan olan Başak Hanımla berabersiniz diyorum. Fazlı Bey ve Macide Hanıma hayırseverlikleri ve böyle hayırsever evlatlar yetiştirdikleri için sonsuz teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitemiz her geçen yıl Türkiye’de hatırı sayılır bir yere gelmekte. Bu yatırımın hem üniversitemize, hem şehrimize hem de sağlık camiasına hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise konuşmasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesini Türkiye’nin en gözde üniversitesi yapmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz verdiklerini, kısa sürede elde edilen başarılarla da bu sözü tuttuklarını söyledi. Prof. Dr. Eroğlu, yatırımlarla gelişen ve sağlık turizmi konusunda da cazibe merkezi hâline gelen Afyonkarahisar’ın devletin yatırımları ve hayırseverlerin ilgisiyle çok daha ileri bir noktaya geleceğine inandığını dile getirdi.

Konuşmalarının ardından Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı eşliğinde dua edildi ve açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri merkezi inceledi.

 


Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2021
Skip to content