HIZLI ERİŞİM

AFSÜ’nün Tıbbi Cihaz Parkına Yatırımları Sürüyor


AFSÜ, güçlü yatırımlarıyla cihaz parkını zenginleştirerek sağlık hizmeti sunumu alanındaki gelişimini sürdürüyor. Bu kapsamda yeni ileri teknoloji ultrason cihazları ve bir ekokardiyografi cihazı daha kullanılmaya başlandı. AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesinde son teknoloji ürünü tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Okumuş, “Cihaz parkımızı modernize ederek zenginleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

AFSÜ Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalına, boyun, kol, bacak, böbrek ve karaciğer gibi organların, atar ve toplardamarın incelenmesinde ve bu damarlara ait tıkanıkların saptanmasında kullanılacak 2 adet orta ve 1 adet üst düzey Renkli Doppler Ultrason Cihazı alındı. Yeni cihazlar meme, testis, tiroid, paratiroid, lenf bezleri gibi organlarda oluşan tümörlü ve iltihabi oluşumların ayrıntılı incelenmesinde de kullanılabilecek.

Damarlardaki kan akışını ölçmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılan bir görüntüleme yöntemi olan Renkli Doppler Ultrasonografiye, kan pıhtıları ve zayıf kan dolaşımı gibi damar ile ilgili çeşitli durumların teşhisinde başvuruluyor. Ekokardiyografi ise AFSÜ Çocuk Kardiyolojisi Polikliniğinde doğumsal ve sonradan oluşan hastalıkların kökenini araştırmak amacıyla kullanılıyor. Çocuklarda kalp yetmezliği tanı ve takibinde de kullanılan ekokardiyografi cihazı ile anne karnındaki çocukların kalp hastalıklarının tanısı da konulabiliyor.

 


Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2021
Skip to content