HIZLI ERİŞİM

Afyon’da aşırı terlemeden şikâyet eden kimse kalmasın: Aşırı Terlemeye Kapalı Ameliyatla Son


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi’nde elleri aşırı terleyen genç, Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) yöntemiyle video yardımlı kapalı ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Mustafa Burak Dalkılıç ellerinde aşırı terleme şikâyeti ile AFSÜ Hastanesi’ne başvurdu. Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi doktorlarından Doç. Dr. Gürhan Öz gözetiminde yapılan tetkikler sonucunda hastanın ETS yöntemi ile ameliyat edilmesine karar verildi. Doç Dr.  Gürhan Öz ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Dumanlı tarafından ameliyata alınan Dalkılıç, bir saatlik operasyon sonunda sağlığına kavuştu.

Bir günlük gözetim süreci sonrası taburcu edilen M. Burak Dalkılıç “Küçük yaşlarımdan beri ellerimdeki aşırı terlemelerden dolayı çok zorluklar yaşadım. Yaşım ilerledikçe sıkıntılarım daha da arttı. En son burada böyle bir tedavi yöntemi olduğunu öğrendim. Sağ olsun doktor hocalarım, tahminimden daha kısa bir sürede ve daha kolay bir şekilde problemimi çözdü. Bir günde hayat kalitem değişti. Tamamen iyileşmiş olarak ve hiçbir ağrı, sızı olmadan hastaneden ayrılıyorum” dedi.

Aşırı terleme şikâyetlerinin çok arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Gürhan Öz, “Yedi yıldır başarıyla bu ameliyatları gerçekleştirmekteyiz. El, ayak, koltuk altı terlemelerini kapalı ameliyat yöntemi ile gidermek mümkün. Bu yöntem koltuk altından yapılan 1-2 santimlik delikten girilerek, kamera ve küçük aletlerle uygulanmakta ve hastalar ertesi gün taburcu edilmektedir.  AFSÜ Hastanesi olarak el, ayak, koltuk altı terlemelerine son veriyoruz. Afyon’da aşırı terlemeden şikâyet eden kimse kalmasın” dedi.


Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2018
Skip to content