HIZLI ERİŞİM

Afyonkarahisar’da İlk Kez Yetiştirilen Amaranth Hasadına Katıldık


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Sinanpaşa’nın Balmahmut köyünde 300 dekar alanda yetiştirilen amaranth bitkisinin ilk hasat etkinliğine katıldı. İş insanı Cengiz Aşkın’ın arazisinde gerçekleştirilen amaranth hasadında AFSÜ akademisyenleri Dr. Öğr. Üyesi Amir Soltanbeigi, Öğr. Gör. Emre Semiz, Öğr. Gör. Sedef Özliman, Öğr. Gör. Emine Kırbay ve Öğr. Gör. Emine Derya Civelek de hazır bulundu.

Prof. Dr. Okumuş, geçmişi milattan önce 6 binli yıllara uzanan ve ismi Yunanca “solmayan çiçek” anlamına gelen amaranthın, yoğun lif içeriğiyle tok tutma özelliği yanında yüksek protein miktarı, gluten içermemesi ve kan şekerini düzenleyen maddeler bulundurması bakımından da son derece değerli bir bitki olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Amaranth, önemli bir anti kanserojen madde olan skualen içeriğinin %8 gibi yüksek bir miktarda olması ve doymamış yağ asitleri bulundurması bakımından hem sağlığı korumada hem de hastalıkları tedavide kullanılabilen bir bitkidir. Örneğin, çölyak hastalarının diyetine katılabilmesi açısından, yani ununun glütensiz oluşu bakımından da ciddi bir ekonomik değeri vardır.

Amaranth; yağının kozmetik sanayinde kullanılması, yüksek proteinli içeriğiyle gövdesinin hayvan yemi olması ve yapraklarının da tüketilebilmesi ile de dikkat çeken bir bitki. Neredeyse her aksamı katma değere dönüştürülebilecek bu bitkiye hak ettiği önemin verilmesi gerekiyor. AFSÜ olarak amaranthın üretiminde ve ihtiyaç duyulan laboratuar çalışmalarında başladığımız desteği bundan sonra da sürdüreceğiz.”

Hazırlanan stantta amaranthtan elde edilen ürünleri tanıtan iş insanı Cengin Aşkın, Prof. Dr. Okumuş’a tıbbi kullanım değeri olan kıymetli bir bitkiye verdiği destekten dolayı şükranlarını sundu. Üç yıldır amaranthın denemelerini yaptıklarını belirten Aşkın, bu yıl 17 Nisan’da ektikleri ürününün hasadını şimdi yaptıklarını belirtti. Programa davetinden ötürü memnuniyetini ifade eden Prof. Dr. Okumuş da Aşkın’a başarılar dileyerek AFSÜ’nün tıbbi ve aromatik bitki üretimi konusunda faaliyet gösteren yatırımcılara danışmanlık desteği vermeye devam edeceğini söyledi.


Eklenme Tarihi: 08 Eylül 2021
Skip to content