HIZLI ERİŞİM

Afyonkarahisar’daki Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliklerine Katıldık


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve AFSÜ mensupları, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 5. yıl dönümünde Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere katıldı. AFSÜ’nün akademik ve idari personeli Zafer Meydanında “Demokrasi Nöbeti” tuttu.

Bu özel günde ilk olarak Kocatepe Asri Mezarlığında bulunan Afyonkarahisar Hava Şehitliği ve Polis Şehitliği ziyaret edilerek, şehitlerimizin kabirlerine karanfiller bırakıldı, dualar edildi. Şehitlik ziyaretinin ardından Zafer Meydanındaki “15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü” konulu fotoğraf sergisi gezildi. İmaret Camiinde tüm şehitlerimizin ruhlarına ithafen Mevlid-i Şerif okutularak, milletimizin huzuru ve birliği için dualar edildi.

Gün içindeki etkinliklerde son olarak 15 Temmuz Şehitlerini Anma Turu adlı Bisiklet Turu, Vali Gökmen Çiçek ve protokol üyelerince başlatıldı. Akşam saatlerinden itibaren de Zafer Meydanında 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan ruh ve heyecanla demokrasi nöbeti tutuldu.

Etkinliklere Vali Gökmen Çiçek, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İdare Mahkemesi Başkanı Yasin Ayna, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Serdar Köken, Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, İl Jandarma komutanı J. Alb. Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda Afyonkarahisarlı katıldı.

Zafer Meydanında Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile devam etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sinevizyon gösterimi sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının akabinde protokol konuşmaları yapıldı.

15 Temmuz 2016 Türkiye’de Bir Milat Oldu
15 Temmuz’un dünya demokrasi tarihi açısından bir milat olduğunu söyleyen Vali Gökmen Çiçek şöyle konuştu: “15 Temmuz 2016 öncesi hep birlikte televizyonlarda izlerdik, duyardık. Dünyanın şu ülkesinde darbe oldu. Bir yerde ordu yönetime el koydu, iktidar değişti haberlerini hep duyardık. Çünkü dış güçler böyle istiyordu. İçeride besledikleri hainlerle beraber ülkelerin yönlerini, iktidarlarını değiştirirler, ülkeler işgal edilirdi. Fakat 15 Temmuz 2016 bu manada Türkiye’de bir milat oldu. Çünkü bu büyük millet dışarıdan planlanan, içerideki alçaklarla birlikte oynanan oyuna dur dedi. Bundan önce mutlaka ama mutlaka başardıklarını ülkemizde başaramadılar, başaramayacaklar da.”

Konuşmaların ve video gösterimlerinin ardından saatler 00.13’ü gösterdiğinde tüm camilerden eş zamanlı olarak sela okundu ve dualar edildi. Demokrasi Nöbeti, sabah namazı saatine kadar devam etti.


Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2021