HIZLI ERİŞİM

Akıllı Lens İçin Hasta Yararını Düşünerek Karar Veren ve Akademik Geçmişi Olan Uzmanlara Danışılmalı


AFSÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Doğan Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında akıllı lenslerle ilgili merak edilen soruları cevaplandırdı.

Doç. Dr. Doğan, akıllı lens denilen trifokal lenslerin, 50 yaş ve üzeri katarakt oluşan, yani kendi göz merceği bozulan hastalara yapılan ameliyatta hastanın, kendi bozuk merceği eritilerek yerine konulan bir mercek türü olduğunu söyledi. Üç odaklı bu mercekler sayesinde katarakt ameliyatı olan hastaların, yakın, orta ve uzak gözlük ihtiyacı duymadıklarını belirten Doç. Dr. Doğan, “İstisnai bir durum olarak da 40-50 yaş sonrası hastalara, katarakt oluşumu öncesi yakın görmenin bozulup yakın gözlüğüne ihtiyaç ortaya çıktığında, katarakt ameliyatı yapılarak bu tür lensler takılabilmektedir.” dedi.

İnsan gözünün eğer uzakta bozuk değilse, yani miyop değilse 45-50 yaş sonrası yakını görmeyi kaybettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Doğan, şöyle konuştu: “İnsan yapısı güncel hiçbir yöntem ve ameliyat bize gençliğimizdeki yakın görme kalitesini, uzak görmeyi bozmadan sağlayamaz. Akıllı lensler, yakını gözlüksüz gösterseler de uzak görmede kontrast kaybı ve gece görmede ışılarda dağılma gibi problemler ortaya çıkarabilmektedir.

Akıllı lensler, uygun gözlere, doğru ölçümlerle, tecrübeli ve etik kuralara dikkat eden hekimler tarafından uygulandıklarında, hastaları çok mutlu ederken, ticari kaygılarla uygun olmayan gözlere ve erken yaşta uygulandıklarında, ciddi görme sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tür bir cerrahiye karar verecek olan hastalara önerim; akıllı lens diye reklam ve kampanya yapan merkezlerden çok, konuya tıbbi etiğe uygun yaklaşan, hasta yararını düşünerek karar veren ve akademik geçmişi olan uzmanlara danışın. Unutmayın ki kalan ömrünüzde görmeniz bu ameliyata bağlıdır ve bu ameliyatların geri dönüşü yoktur.”


Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2020
Skip to content