HIZLI ERİŞİM

Bağımlılıkla Mücadelede Sağlıklı Beslenmenin Rolü Konuşuldu


Öğrencilerimiz, pandemi döneminde maksimum sağlık, minimum hastalık için dengeli beslenme konusunda bilgi edindi. AFSÜ Genç Yeşilay Topluluğu tarafından düzenlenen çevrim içi seminere katılan AFSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nazan Erenoğlu Son, “Sağlıklı Yaşam Reçetesi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Pandemi sürecinde hareketsiz yaşamın ve teknolojik aletlerin hayatımızda kapladığı sürenin artması ile çok sayıda sağlık sorununun gündeme geldiğini söyleyen Doç. Dr. Son, çarpık koşulların yoğun kaygı ve dengesiz beslenme ile birlikte farklı bağımlılık türlerini de tetiklediğini belirtti. Vücudumuzun bakımı için gereken protein, vitamin, mineral gibi unsurların yeterince alınmamasının yaşam konforunu olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Doç. Dr. Son, maksimum sağlık minimum hastalık için dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli fiziksel aktivitenin de önemli olduğunu kaydetti.

Optimal sağlık için yeterli ve dengeli beslenmenin temel unsur olduğunu söyleyen Doç. Dr. Son, bağımlılık doğuran kötü alışkanlıklardan ve stresten uzak durmanın dışında düzenli sağlık kontrolünün de ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Topluluk Başkan Yardımcısı Buse Şahin ve Topluluk Sekreteri Sinem Yıldırım moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve özellikle pandemi koşullarında beslenmede dikkat edilmesi gerekenler hakkında önerilerin sunulduğu seminer, soru-cevap bölümü ile sona erdi.


Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2021
Skip to content