HIZLI ERİŞİM

Bel ve Boyun Ağrıları Fıtık Belirtisi Olabilir


AFSÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Gazi Boyacı Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında bel ve boyun ağrılarıyla ilgili bilgi verdi.

Ağır yük kaldırmanın, ters bir hareket yapmanın bağ dokusunun yırtılması yani fıtık riski doğurduğu uyarısında bulunan Dr. Boyacı, trafik kazaları ya da yüksekten düşmenin de fıtık riskini artıran sebepler arasında yer aldığını söyledi.

Duruş bozukluğuna yol açan uzun süreli masada ya da bilgisayar başında oturanlarda da bel ve boyun ağrılarının sık ortaya çıkabileceğini belirten Dr. Boyacı şöyle konuştu: “Cep telefonunun uzun süre kullanımı, boynu eğerek uzun süre ekrana bakmak ya da telefonu boyna kıstırarak konuşmak boyun fıtığına yol açabilir. Telefon ya da tableti göz hizasından aşağıda tutmak ve uzun süre bu şekilde bakmak boyun fıtığı için risk oluşturur. Tam olarak genetik bir geçiş söz konusu olmasa da anne babasında bu hastalık görülen çocukların boyun fıtığı olma riski, disk eklemlerin hassasiyetinde genetik faktörlerin etkili olabilmesinden ötürü, daha fazladır.”

Boyun fıtığının en öne çıkan belirtisinin boyun ağrısı olduğunu kaydeden Dr. Boyacı, “Fakat her boyun ağrısı fıtıktan kaynaklanmaz.” dedi ve boyun ağrılarının büyük bir kısmının kas kökenli ağrılardan kaynaklandığını ifade etti.

Boyun fıtığına bağlı gelişen ağrıların sırta, kürek kemiğine, omuza, başın arka tarafına ve parmak ucuna kadar inen ağrılar şeklinde görüldüğünü söyleyen Dr. Boyacı, ileri derece fıtıklarda, sıkışan sinirin fonksiyonuna bağlı olarak kolların ve parmakların belli bölgelerinde uyuşukluk, karıncalanma, güç kaybının ortaya çıkabileceğine de dikkat çekti.


Eklenme Tarihi: 06 Mart 2020
Skip to content