HIZLI ERİŞİM

Çocuklar ve Aileleri Çölyak ile Mücadele Konusunda Bilgilendi


AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Bükülmez, çölyak hastalığı olan çocukların sağlıklı büyümesi konusunda hasta ve hasta yakınlarına seminer verdi. AFSÜ Hastanesi A Blokta bulunan TOKİ Nurullah Oymak İlkokulu Hastane Sınıfı Eğitim Dersliğindeki seminere, çölyak hastası çocuklar ve aileleri katıldı.

Çölyak hastalığı olan çocukların glutensiz ürünler tüketmeleri sebebiyle karşılaştıkları sorunların, glutensiz ürünlerin içerikleri ve buna bağlı olarak yaşayabilecekleri besin, vitamin ve mineral eksikliklerinin giderilmesi konusundaki çözüm önerilerinin ele alındığı seminerde çocukların ve ailelerinin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

Seminere katılanların sorularını cevaplandıran Doç. Dr. Bükülmez, ailelerin sosyal hayatlarında çölyak hastalığı olan çocukları ve çevreleri ile yaşadıkları sorunlarla baş etmeleri konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Hasta aileleri, kronik hastalıklarda eğitimin ve akran desteğinin hastalıkların yönetiminde olumlu etkisi olduğunu belirterek bu tür seminerlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesini talep ettiler.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çölyak; buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli maddeye bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Çölyak hastalığı bağırsakla birlikte bütün sistemleri etkileyebilir. Belirtileri birçok hastalığa benzediği için teşhisinde gecikme yaşanabilmektedir. Karın ağrısı, karında şişlik, ishal, gelişme geriliği, kusma tipik belirtileridir. Ayrıca hastalar, dirençli demir eksikliği anemisi, kabızlık, ağız içinde oluşan aftlar, gaz şikâyetleri, eklem ve kemik ağrıları, epilepsi, ciltte kaşıntılı döküntüler, osteoporoz, infertilite, erken doğum ve düşükler gibi belirti ve bulgularla da gelebilirler. Tanı, kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konulmaktadır. Tedavisi ise yaşam boyu glutensiz diyettir.


Eklenme Tarihi: 08 Ağustos 2019