HIZLI ERİŞİM

Daha Güçlü Bir AFSÜ İçin Emin Adımlarla İlerliyoruz


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ’de 17 Eylül 2018 tarihinde göreve başlamasından bugüne geride kalan 400 günde yapılan faaliyetlere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Üniversitemizin akademik birimlerinde ve AFSÜ Hastanesinde (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) yapılan yenilikleri basın mensuplarına yerinde gösteren Prof. Dr. Okumuş, daha güçlü bir AFSÜ için emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Sağlık temalı bir üniversite olarak 18 Mayıs 2018 tarihinde hizmet vermeye başlayan ve gelişimini sürdüren AFSÜ’nün mevcut durumunun ve hedeflerinin paylaşıldığı toplantı öncesinde basın mensupları ile AFSÜ Hastanesi gezildi. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, Genel Sekreter Vekili Öğr. Gör. Z. Kutay Erşen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necip Becit, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Akademik Birimlerimiz ve Kadromuz Genişliyor

Yapılan yenilikleri yerinde gösteren ve basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Okumuş, göreve 17 Eylül 2018’de başladığını hatırlatarak, devir işlemlerinin 18 Şubat 2019’da tamamlandığını belirtti. AFSÜ bünyesinde dört fakülte, üç meslek yüksekokulu, dört uygulama ve araştırma merkezi bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Okumuş, Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin yakında faaliyete geçeceğini söyledi.

Öğrenci sayısında dikkat çekici bir artış elde ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Okumuş, önümüzdeki süreçte AFSÜ’de yeni bölümlerin açılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını dile getirdi. Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu “Önümüzdeki süreçte yeni bölümler açmak istiyoruz. Şu anda 6 bin 628 öğrenci, 418 akademisyen ve 1247 personelimiz mevcut. Geçen yıl 1500 yeni öğrenci bize gelirken 628 öğrencimiz de mezun oldu. Aramızdan 20 personel ayrılırken biz bunların yerini hemen doldurduk ve 52 akademik personel alımı yaptık. Şu anda 7-8 akademik personel daha gelecek. 34 kadro hakkımız da halen bulunmakta.”

Yerli İlaç Üretimine Dönük Önemli İşlere İmza Atacağız

AFSÜ Hastanesinin gelişimi için titiz bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Okumuş, yaklaşık 20 milyon liralık tıbbı malzeme ve demirbaş alımı gerçekleştirerek AFSÜ tıbbi cihaz parkuruna alanın en kaliteli makinelerini kazandırdıklarını, böylece daha nitelikli sağlık hizmeti için kalıcı bir yatırım yaptıklarını belirtti.

“Üniversitelerin kendi ayağı üzerinde durması gerekiyor.” diyerek AFSÜ’nün standart bir üniversite olmasını istemediklerinin altını çizen Prof. Dr. Okumuş, faaliyete geçen AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi ile sağlık alanında yerli üretime dönük önemli işlere imza atmayı hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin sizin bir kanseriniz var artık size özel ilaç üretiliyor. Ama tek dozu 5 milyon dolar. YÖK başkanımıza da bunu sundum. Geçtiğimiz günlerde basında da geçti. YÖK Başkanı ayrıca bizi çağırdı ve bize güvenerek bu konu hakkında destek verdiler.

Eczacılık Fakültemi açtım ama ben klasik eczacı yetiştirmeyeceğim. Mezun olduktan sonra diploması ile beraber bir eczacının yanında kalfalık yapıp arkasından 3 sene sonra para ve yer bulursa eczane açacak eczane kalfaları yetiştirmek istemiyorum. Benim eczacım okulda okurken teorik dersini alsın, laboratuvarda çalışmasını yapsın, aynı zamanda AR-GE merkezinde bilimsel araştırmalarını yapsın ve çıkarken de fabrikamda çalışsın. Sahaya gerçek bir eczacı, yani ilaç yapabilen bir eczacı olarak mezun olsun.

Bundan yaklaşık 3 hafta önce geleceğin meslekleri konulu bir toplantı vardı. Orada sektör temsilcileri vardı. İlaç mümessilleri toplantıda dediler ki biz alaylı yetiştiriyoruz hep fabrikalarımızda çalışanları. Çünkü eczacılık fakültesinden mezun olanları işe aldığımızda sanki hiç tanımadığı bir gezegene gelmiş gibi fabrikaya sokuyorsunuz öyle bakıyor. Çünkü sahayla hiçbir bağlantısı yok. Bu yüzden ayrı bir yönetimi olan ve ilk defa eczacılık fakültemizde, Eczacılık Uygulama Araştırma Merkezi kuruyoruz. Eğitim programımızı da o şekilde değiştirdik. Eczacılık Fakültesinin son yılını İntörn Eczacılık olarak yapacağız. Son sene sadece 6 ayı klinik, 6 ayı da fabrika saha olmak üzere 12 ayını intörn olarak çalışacak. Biz sahaya çıkan gerçek eczacılar yetiştirmek istiyoruz. YÖK bu kararımızı yüzde 100 destekledi.”

Afyonkarahisar’ın acilen bir ağız ve diş hastanesine ihtiyacı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Okumuş, Fizik Tedavi Bölümünün tam kapasite çalıştığını, 250-300 yatak kapasiteli bir Fizik Tedavi Hastanesine de ihtiyaç olduğunu belirtti. AFSÜ bünyesinde bir misafirhane inşa edileceğinin müjdesini veren Prof. Dr. Okumuş, “Üniversitemiz dışarıdan çok sayıda hasta kabul etmekte. Ülke çapında bilinirliğimiz son derece güzel. Biz de buna istinaden bir misafirhane yapacağız. Dört dörtlük bir tesis kuracağız. Dört katlı, 64 odalı inşa edeceğimiz misafirhanemizin temelini yeni yılda atacağız.”

Prof. Dr. Okumuş’un AFSÜ’de yürütülen projeler, faaliyetler, imza atılan yenilikler ve kurumsal hedeflerle ilgili ayrıntılı bir sunum yaptığı toplantı, basın mensuplarının sorularının cevaplanması ile sona erdi.

 


Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2019
Skip to content