HIZLI ERİŞİM

“Diyabet tedavisinde İnsülin pompası fizyolojiye en yakın yöntemdir.”


AFSÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selvihan Beysel, Afyon Gün FM’de katıldığı Sağlık Olsun programında diyabet hastalığında güncel tedavi yöntemlerini anlattı.

AFSÜ’de, diyabet (şeker) hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’na bağlı olarak Diyabet ve Obezite Polikliniğinin hizmete girdiğini söyleyen Dr. Beysel, şeker hastalarının doktor, diyabet eğitim hemşiresi ve diyetisyen gözetiminde tedavi ve takiplerinin polikliniğimizde yapıldığını belirtti.

Dr. Beysel, kilolu hastaların obeziteye bağlı ek hastalıklar açıcından tarandığı, tedavi ve takiplerinin yapıldığı Diyabet ve Obezite Polikliniğinde, Tip 1 diyabeti olan hastalara insülin pompası tedavisi de uygulandığını söyledi. Dr. Beysel şöyle konuştu: “İnsan vücudunda pankreas bezinden fizyolojik olarak sürekli ve yemeğe bağlı olarak insülin salınımı gerçekleşir. Tip 1 diyabet tedavisinde amaç bu fizyolojik salınımı taklit etmektir. Diyabet tedavisinde insülin pompası fizyolojiye en yakın yöntemdir. Gün içinde saat saat değiştirilebilen insülin infüzyonları ile farklı bolüs seçenekleri, kan şeker düşüklüğü riskinde azalma ve esnek yaşam koşulları sağlar.

Tip 1 diyabetli bireylerde kan şekeri düzeyleri belirgin şekilde değişiklik gösteriyorsa veya ciddi kan şekeri düşüklüğü varsa insülin pompası takılabilir. Diyabetli hastalarda günde dört defadan fazla insülin yapılmasına rağmen kan şekeri düzenlenemiyorsa da insülin pompası takılabilir. İnsülin pompası takılacak hastalarımıza karbonhidrat sayımı eğitimi diyabet eğitim hemşirelerimiz tarafından verilmektedir. Karbonhidrat sayımı tekniğini almış olan hastalara insülin pompası tedavisi hekim tarafından düzenlenmektedir.”


Eklenme Tarihi: 04 Şubat 2020
Skip to content