HIZLI ERİŞİM

Doğru Şekilde El Yıkamanın Önemine Dikkat Çekmek İçin Stant Açıldı


AFSÜ Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) İnfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla stant açıldı. Zafer Sağlık Külliyesi C Blok giriş katında açılan stantta hastane çalışanlarının, öğrencilerin ve yöneticilerin alkol bazlı susuz el antiseptikleriyle elleri ovalatıldı ve cihaz altında ellerini doğru ovalayıp ovalamadıkları kontrol edildi.

Hastalıkların bulaşmasını önlemek için, hem sosyal ortamlarda hem de hastane ortamında en etkili, basit ve ekonomik uygulama olan el hijyeninin doğru uygulanmasının önemini vurgulamak için açılan standı, AFSÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer ve Hastane Başmüdürü Hatip Aydın ile AFSÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ayberk Zengin ile çok sayıda kişi ziyaret etti.

Ziyaretçilere doğru el yıkama yöntemi hakkında bilgi verilen stantta, el antiseptikleriyle elleri ovalatılan ve cihaz altında ellerini doğru ovalayıp ovalamadıkları kontrol edilen kişilere yeterince ovalanmayan bölgeler gösterildi ve doğru el yıkama yöntemi anlatıldı.

Ellerimizin Mutlaka Doğru Şekilde Yıkanması Gerekiyor
Ellerin yemek hazırlamadan önce, yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra; hastaya temas etmeden önce ve hastaya temas ettikten sonra; tuvaleti kullandıktan sonra; çocukların altını değiştirdikten sonra; steril eldiven kullanmadan önce ve eldiven kullandıktan sonra; pişmemiş gıdalara temas ettikten sonra; hapşırma, öksürme sonrasında; bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra; saçları taradıktan veya elledikten sonra; toplu taşım araçları, para alış verişi gibi ortak kullanılan araçlarla temas ettikten sonra; hayvanlara dokunduktan sonra mutlaka doğru şekilde yıkanması gerekiyor.

AFSÜ Hastanesinde 2003’ten bu yana hastane infeksiyonları izleniyor ve kontrol altına alınması için gereken önlemler belirleniyor. İnfeksiyon Kontrol Komitesi çalışmalarını AFSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ile koordineli olarak infeksiyon kontrol hemşireleri, dâhili ve cerrahi bilim temsilcileri, eczane ve mikrobiyoloji laboratuvar temsilcisi ve başhekimlik ile birlikte yürütüyor.


Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2019
Skip to content