HIZLI ERİŞİM

Dünya Fizyoterapistler Günü kutlandı


Dünya Fizyoterapistler Günü AFSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rahabilitasyon Bölümü’nün düzenlediği konferansla kutlandı.

AFSÜ Tıp Fakültesi Mavi Salon’da düzenlenen etkinliğe, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Serhat Korkmaz, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Dündar, Dekan Yardımcısı Dr. Öğrt. Üyesi Pakize Özyürek, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğrt. Üyesi İbrahim Eker, FTR Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zuhal Kunduracılar, FTR eski Bölüm Başkanı Dr.Öğrt. Üyesi Hilal Yeşil, Öğretim Görevlisi Uzm Fzt. Emel Horata, Uzm Fzt. Rabia Koca, Fizyoterapistler Derneği Afyon İl Temsilcisi Süleyman Kahraman, Tıp Fakültesi Hastanesi Baş Fizyoterapisti Uzm. Fzt. Murat Büyükbosna ve Başhemşire V. Gülsen Yıldırım ile çalışan fizyoterapistler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan SBF Dekanı Prof. Dr. Ümit Dündar fizyoterapi eğitiminde emeği geçen tüm öğretim elemanlarına teşekkür ederek tüm fizyoterapistlerin Dünya Fizyoterapistler Günü’nü kutladı. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü hakkında bilgi veren Prof. Dr. Dündar bu zamana kadar Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden 353 öğrencinin mezun olduğunu söyleyerek bölümün, yeni kurulan Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) bünyesinde eğitim ve öğretime devam edeceğini ifade etti. SBF Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde 253 öğrencinin bulunduğunu belirten Prof. Dündar,  fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi ile fizyoterapistlerin birlikte çalıştıklarına dikkat çekti.

SBF FTR Bölüm Başkanı Sayın Doç. Dr. Zuhal Kunduracılar da yaptığı konuşmada fizyoterapi mesleğinin dünyada 100 yılı aşkın süredir var olduğunu, Türkiye’de ise 57. yılını doldurduğunu belirtti.  Türkiye’de ilk fizyoterapi eğitimin Sayın Prof. Dr. İhsan Doğramacı öncülüğünde, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu’na bağlı olarak 4 yıllık eğitimle başlandığının altını çizen Doç. Dr. Kunduracılar şunları söyledi:

 1967’de Hacettepe Üniversite’sinin kurulmasıyla, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu olarak eğitime devam edildi. 20 yılı aşkın bir süre, tek başına Türkiye’ye fizyoterapist yetiştiren Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’na 1993’den itibaren sırasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi’ndeki bölümler eklenmiştir. Şu anda 17500 mezuna her yıl 3500-4000 civarında yeni fizyoterapist eklenmektedir. Tıpta pek çok uzmanlık alanlarından hasta yönlendirilmekle beraber fizyoterapistler genellikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroloji, Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Göğüs Hastaları, Göğüs Cerrahisi, Spor Hekimliği, Romotoloji, Plastik Cerrahı, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Kadın Doğum ve Kulak Burun Boğaz gibi birçok anabilimden hasta kabul etmektedir. Fizyoterapistler hareket bozukluğu nedeniyle fonksiyonel yeti yitimine sahip hastaların fonksiyonlarının yeniden restore edilmesinde ve geri kalan fonksiyonların geliştirilmesinde, günlük yaşam aktivitelerinde ve mesleki oryantasyonlarını kazanmalarında, bağımsız yaşamayı hedefleyen kişilerin yaşam kalitesini arttıran, ülke ekonomisine de katkı sağlayan üretici insanlardır. Üyesi olduğumuz Dünya Fizyoterapistler Konfederasyonu’nun da altına imza attığı Birleşmiş Milletler Cemiyeti’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 2030 kapsamında ‘’Dünya Sağlık Örgütü’nün Rehabilitasyon 2030 Hedefleri ve Eylem Çağrısında‘’  rehabilitasyonun evrensel sağlık kapsamında olması, rehabilitasyon hizmet sunum modelleri oluşturulması ve erişimin güçlendirilmesi için çok çalışılması gerekmektedir. Fizyoterapistlerinde içinde bulunduğu multidisipliner çalışmaları, rehabilitasyon hizmet sunumunun kalitesini güçlendirmek ve hizmet sunumu ve gelişimi desteklemek, ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefimizin başında gelmelidir. Ayrıca sağlığın korunması ve geliştirilmesinde 2011 yılında 6225 sayılı yasayla Fizyoterapistlerin kendilerine bu imkanın tanındığını ve günümüzde rehabilitasyon ve sağlık turizminde aktif rol alan fizyoterapistlerin meslekleri üzerine düşen sorumlulukları layıkıyla yapabilmek için olanak tanınması ve istihdamların arttırılması gerekir.

Etkinlik Uzman Fizyoterapist Emel Horata’nın ‘’Plantar Fasciitis’de Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Güncel Yaklaşımlar’’ ve Doç. Dr. Zuhal Kunduracılar’ın ‘’Metabolık Sendrom’da Kardiyopulmoner Rehabilitasyon‘’ konulu konferanslarıyla devam etti.

Dünya Fizyoterapistler Günü etkinliği, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Uğur TÜRKMEN ve Yunus Emre Uğur’un katkılarıyla düzenlen Müzik Müzesi gezisi ve piyano dinletisiyle son buldu.

 

 

 

 

 


Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2018
Skip to content