HIZLI ERİŞİM

Eczacılık Fakültemiz İlk Etkinliğini Gerçekleştirdi: AFSÜ’den Kanser Tedavisinde Akıllı İlaçların Geliştirilmesi İçin Uluslararası İş Birliği


Üniversitemiz, kanser tedavisinde hedefe yönelik akıllı ilaçların geliştirilmesi için uluslararası iş birliğine hazırlanıyor. Eczacılık Fakültemizin davetlisi olarak AFSÜ’yü ziyaret eden Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezinden Doç. Dr. Bülent Özpolat, üniversitemizde bir konferans verdi.

AFSÜ bünyesindeki dört fakülteden biri olan ve Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu’nun görevlendirilmesi ile aktif hâle gelen Eczacılık Fakültemiz, YÖK’ün asgari koşullarında belirtilen sekiz Anabilim Dalının hepsi için alanında doktora yapmış, dokuz öğretim üyesi sayısına ulaşmıştır. Öğretime geçmek için yine YÖK asgari koşullarında istenilen laboratuar alt yapısı oluşturulmuştur. Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un desteği ile öğretim alt yapısı hazırlanan AFSÜ Eczacılık Fakültesi, bilimsel çalışmalara da başlamış ve ortak bilimsel toplantılarından ilkini düzenlemiştir.

AFSÜ, kanser araştırmaları konusunda uluslararası seviyede ortak çalışmalar başlatmak, araştırmacı değişim programları oluşturmak, yeni kanser ilaçlarının geliştirilmesinde yapay zekâ ve gen teknolojilerini kullanarak klinik çalışmalar yapmak ve uluslararası düzeyde ortak kongreler ve çalıştaylar düzenleme konusunda görüşmeler sürdürüyor. Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un öncülüğünde, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu’nun ve Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Erdem Büyükbingöl’ün konuya ilişkin çalışmaları kapsamında 25 yıldır MD Anderson Kanser Araştırma Merkezinde sürdüren ve immünoloji, genetik ve hedefe yönelik ilaçlarla nanoteknoloji konularında çalışan Doç. Dr. Bülent Özpolat üniversitemizi ziyaret ederek bir konferans verdi. Doç. Dr Özpolat’ın “Development of RNA-based Therapeutics for Solid Cancer” başlıklı konferansı, soru ve cevap bölümüyle birlikte iki buçuk saat sürdü.

 

Yeni Akıllı İlaç Molekülleri Kanser Tedavisi İçin Umut Oluyor

Doç. Dr. Özpolat konferansında, çeşitli kanser türlerindeki tedavi başarı oranlarının geliştirilecek yeni akıllı ilaçlar ve immünoterapi sayesinde hissedilebilir oranda değişim göstereceğini söyledi. Başarı oranının özellikle lösemi gibi bazı kanserlerde, yirmi yıl öncesinde %20 iken akıllı ilaçlar sayesinde %90’lara çıktığına dikkat çeken Doç. Dr. Özpolat, yeni akıllı ilaç moleküllerinin geliştirilmesiyle diğer kanser türlerinde de benzer başarıların elde edilebileceğini vurguladı.

 

Prof. Dr. Mehmet Erdem Büyükbingöl ile beş yıldır ortak bir çalışma programı uyguladıklarını ve bunun sonucunda da yeni bir ilaç molekülünün hem laboratuvar hem de hayvan çalışmaları ile oldukça umut verici sonuçlara ulaşıldığını kaydeden Doç. Dr. Özpolat, iki kuruma ait patent alınmasının da mümkün olabileceğini ifade etti. Geliştirilen yeni molekül ve araştırma aşamasında olan birçok molekülün, özellikle toplumsal gen profili analizleri sonucunda ve yapay zekâ kullanılmasıyla çok daha etkili aşamalara ulaşabileceğini söyleyen Doç. Dr. Özpolat, bu konuda Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş ile Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu’nun kendisine verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Son 15 yıldır kanser araştırmalarının hızlanmasının önemli nedenlerinden birinin ortak ve multidisipliner çalışmaların artması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özpolat, tedaviye yönelik iş birlikleri ile daha etkin başarılar elde edilebildiğini söyleyerek MD Anderson Kanser Merkezinde elde edilen yeni bilgileri AFSÜ ile paylaşmaktan son derece mutlu olduğunu belirtti. Doç. Dr. Özpolat, öncelikle uzaktan konferans şeklinde yeni toplantıların yapılabileceğini, ilerleyen aşamalarda uzaktan erişim altyapısı sayesinde AFSÜ’de hem tıp hem de eczacılık öğrencilerine yönelik ders programlarının da açılabileceğini dile getirdi.

 

AFSÜ Uluslararası İş Birlikleriyle İvme Kazanacak

Eczacılık Fakültemizin davetine icabet ederek AFSÜ’yü ziyareti ve son derece verimli geçen konferansı dolayısıyla Doç. Dr. Özpolat’a teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ ile MD Anderson Kanser Araştırma Merkezi arasında düzenlenebilecek protokolün hedefleri arasında, yapay zekâ ve genetik profilin önemi ve bu konunun dünya çapında son derece yeni olması itibariyle geleceğe yönelik yarışmalı programların da söz konusu olabileceğini söyledi.

İki kurumun ortak çalışma programıyla, özellikle pankreas, yumurtalık, meme ve akciğer kanserlerinde kemoterapi başarısının hem yeni tedavi yöntemleriyle hem de akıllı ilaç geliştirilmesinde başarılı gelişmelerin olabileceğine işaret eden Prof. Dr. Okumuş, AFSÜ’nün Termal Tıp Turizmi başta olmak üzere farklı sahalarda atacağı adımların uluslararası kurumlarla kuracağı bilimsel iş birlikleriyle ivme kazanmasını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

 

 


Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2019
Skip to content