HIZLI ERİŞİM

Eczacılık Fakültemizin İlk Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, bu sene ilk öğrencilerini kabul eden Afyonkarahisar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin beyaz önlük giyme ve ders yılı açılışı törenine katıldı. AFSÜ Tıp Fakültesi Mavi Salon’da düzenlenen törende AFSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Aslan, AFSÜ Eczacılık Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu, 2019 Yılı TÜBİTAK Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü Sahibi Prof. Dr. Esin Kahya, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Öztürk, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, TEB 33. Bölge Afyonkarahisar Eczacı Odası Genel Sekreteri Eczacı Alper Pehlivanlı, AFSÜ Eczacılık Fakültesinin akademisyenleri, öğrencileri ve aileleri hazır bulundu.

AFSÜ Eczacılık Fakültesi ilk öğrencileri için açılış töreni düzenleyerek 2019-2020 Akademik Yılına merhaba dedi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende AKÜ Devlet Konservatuvarının katkılarıyla bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Daha sonra AFSÜ Eczacılık Fakültesi öğrencilerinden Ahmet Kerem Tılfarlıoğlu ve Ecem Naz Bayındır arkadaşları adına birer selamlama konuşması yaptı. Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Öztürk’ün konuşmasının ardından 2019 Yılı TÜBİTAK Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü Sahibi Prof. Dr. Esin Kahya bilim, tıp ve eczacılık tarihi hakkında bilgilendirici bir konuşma yaptı.

Konuşmasında insan sağlığına yönelik çalışmaların bilim tarihindeki önemini vurgulayan Prof. Dr. Kahya, sağlık araştırmaları ve hastalıklardan korunma yollarının geliştirilmesinin insanlığa sağladığı katkılara değindi. Gerek tedavide gerekse bilimsel sahada başarılı olabilmek için etik anlayıştan taviz verilmemesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Kahya, hasta–doktor, hasta–eczacı ilişkisinin önemini çeşitli örnekler vererek açıkladı ve “Ne kadar bilgili olursanız olun hastalarınızın insan olduğunu unutmayın ve onları anlayarak, etik değerlere bağlı kalarak mesleğinizi icra edin.” tavsiyesiyle sözlerini tamamladı.

AFSÜ Eczacılık Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu törende yaptığı konuşmada, eczacılık fakültesinin öğrenci alabilecek duruma gelmesi için verilen çabaları sunum eşliğinde davetliler ile paylaştı. 16 Ocak 2019 tarihinde YÖK’ün belirlediği yeni eczacılık fakültesi açma kriterlerine göre akademik kadro ve alt yapının tamamlandığını belirten Prof. Dr. Köroğlu, fakülte kadrosunda yer alan öğretim üyelerini sahneye davet ederek salondakilere tanıttı.

TEB 33. Bölge Afyonkarahisar Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Alper Pehlivanlı ve TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak’ın konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ise dünyada en fazla araştırma geliştirme yatırımı yapılan alanlardan birinin savunma sanayi diğerinin ise ilaç sanayi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nurullah Okumuş: “Sonuçları ürüne dönüşecek projelerin tamamını destekleyeceğiz.”

Dinamik ve tecrübeli akademik kadrosu ve heyecanları gözlerinden okunan ilk öğrencileri ile yola çıkan AFSÜ Eczacılık Fakültesi mensuplarına başarılar dileyen Prof. Dr. Okumuş, konuşmasında eczacılık mesleğinin mensuplarına sunduğu yeni fırsatlara da değindi. AFSÜ’nün kurumsal vizyonu çerçevesinde, ülkemizin dünyada gelişen ilaç piyasasında güçlü biçimde yer alması için akademik altyapısını sürekli güçlendirmeye devam edeceğinin altını çizen Prof. Dr. Okumuş, üniversitemizin sonuçları ürüne dönüşecek projelerin tamamını destekleyeceğine dair söz verdi.

Konuşmaların ardından, fakültenin açılış dersini verecek olan AFSÜ Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mehmet Prof. Dr. Erdem Büyükbingöl, fakültenin logosunu tasarlayan Deniz Zor ve Erdem Güvenç, AKÜ Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları Doç. Dr. Çağhan Adar ve Öğr. Gör. Özgün Çoşkuner ile konservatuvar öğrencileri Ufuk Palalı, Salih Aydoğdu ve Behlül Öğüt’e plaketleri; Prof. Dr. Esin Kahya, Prof. Dr. Yusuf Öztürk ve Ahmet Kerem Tılfarlıoğlu’na teşekkür belgeleri, AFSÜ Eczacılık Fakültesine üçüncü sırada yerleşen Miraç İşbilen, ikini sırada yerleşen Ece Ormanlı ve birinci sırada yerleşen Ecem Naz Bayındır’a başarı belgeleri verildi.

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak’ın verdiği komutla beyaz önlük giyme seremonisinin gerçekleştirildiği tören, davetlilerin AFSÜ Eczacılık Fakültesi mensuplarını ayakta alkışlamasıyla sona erdi.


Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2019
Skip to content