HIZLI ERİŞİM

Eczacılık Fakültesinde Laboratuvar Güvenliği Konuşuldu


AFSÜ Eczacılık Fakültesi tarafından Laboratuvar Güvenliği konulu konferans düzenlendi. Zafer Sağlık Külliyesi Mavi Salonda, AFSÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berrin Esen tarafından verilen konferansta, “Laboratuvar Güvenliği” ele alındı.

AFSÜ Eczacılık Fakültesi tarafından, öğrencilerin güncel, sosyal ve bilimsel konularda bilgi donanımlarını geliştirmek amacıyla düzenli olarak icra edilen konferansların sonuncusunda laboratuvar güvenliği ele alındı. Prof. Dr. Esen, üniversitede yoğun olarak laboratuvar ve uygulama eğitimi gören Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin laboratuvar güvenliğine dikkatlerini çekmek ve güncel uygulamalar hakkında bilgilenmeleri amacıyla düzenlenen konferansta, laboratuvar güvenlik kurallarının önemini vurguladı.

Laboratuvar güvenliğine ilişkin kuralların iş güvenliği, çalışan personelin güvenliği ve personelin temasta bulunduğu iş dışı yakın çevrelerinin güvenliğini zincir hâlinde etkilediğinin altı çizen Prof. Dr. Eser, hem öğrenci hem de araştırma laboratuvarlarında yoğun olarak kullanılan kimyasalların malzeme güvenlik bilgi formlarında hangi bilgilerin yer aldığı konusunda açıklamalarda bulundu. Kimyasalların mutlaka söz konusu bilgilere göre depolanması ve bilgi formlarının laboratuvarda düzenli olarak saklanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Eser, bir arada bulunmaması gereken kimyasallar ve herhangi bir kimyasal madde ya da biyolojik numune ile istem dışı temasta yapılması gereken ilkyardım önlemleri hakkında da bilgi verdi.

Konferansın ardından Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu, Prof. Dr. Berrin Esen’e teşekkür belgesi takdim etti.


Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2020
Skip to content