HIZLI ERİŞİM

Ellerimizi Yıkamak Hastalıklardan Korunmanın ve Mikropların Yayılmasını Önlemenin En Kolay Yoludur


AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşireleri Gülümser Güler ve Nurhak Sara, Afyon Gün FM’de 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla yayınlanan programa konuk oldu. Hemşire Güler ve Sara, hastalıklardan korunmanın ve mikropların yayılmasını önlemenin en kolay yolunun ellerimizi yıkamak olduğunu söyledi.

“Günlük yaşamımızda en çok kirlenen organımızın eller olduğuna dikkat çeken Hemşire Gülümser Güler, mikroorganizmalar havada, suda, toprakta yaşayabildikleri için ellerimizin dokunduğumuz her şeyden kolayca kirlenebildiğini söyledi. Bu kirliliğin hastalığa sebep olan pek çok olumsuzluğun yaşanmasına neden olduğunun altını çizen Güler, düzenli ve uygun şekilde el yıkama ile çok sayıda hastalıktan ve mikroorganizmadan korunmanın mümkün olduğunu kaydetti. Güler, “Eller sadece su ile yıkandığında mekanik etki ile görünür kir uzaklaştırılmakta ancak tam bir hijyen sağlanamamaktadır. Bu nedenle el temizliğinde su ile birlikte sabun kullanılması gerekmektedir.” diye konuştu.

Etkin bir el hijyeninin her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabileceğini belirten Hemşire Nurhak Sara ise sadece 30 saniyede uygulanabilecek doğru el yıkama tekniği ile bulaşıcı ve salgın pek çok hastalığa karşı önlem alınabileceğini söyledi. Sara doğru el yıkama tekniğini ise şu şekilde tarif etti: “Ellerinizi ılık veya dayanabileceğiniz kadar sıcak su ile ıslatın ve sabunu ellerimizin bütün yüzeylerine dağıtarak iyice köpürtün. Ellerinizin her yerini en az 30 saniye kuvvetlice ovalayın. Ellerinizi sabun ile ovaladıktan sonra iyice durulayın.”


Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2019
Skip to content