HIZLI ERİŞİM

Emirdağ Kadın Kültür Evinde Kadın Sağlığında Periyodik Sağlık Muayeneleri Konuşuldu


AFSÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Ayşen Mert, Emirdağ Kadın Kültür Evinde, “Kadın Sağlığında Periyodik Sağlık Muayeneleri” başlıklı bir eğitim verdi.

Periyodik sağlık muayenesinin; sağlıklı görünen insanların görüşme, muayene, laboratuvar tetkikleri, bağışıklama programları gibi bir dizi standart işlem kullanılarak yaşa, cinsiyete ve risk gruplarına göre belli aralıklarla değerlendirilmesi olduğunu belirten Dr. Mert, öncelikli amacın sık görülen hastalıklar için risk faktörlerini belirlemek olduğunu söyledi.

Periyodik sağlık muayenesinin diğer amaçlarını sağlıklı davranışları artırmak, hastalıkları erken tespit ve tedavi etmek, hastanın klinik verilerinin güncellenmesi, hasta-hekim ilişkisinin güçlenmesi, her yaş grubundan bireyin yaşam kalitesinin ve ülkenin sağlık göstergelerinin iyileştirilmesi olarak sıralayan Dr. Mert, kadın sağlığını korumak için yapılan taramaları da şöyle sıraladı: “Meme kanseri taraması, rahim ağzı kanseri taraması, kolorektal kanser taraması, gebelerde gestasyonel diyabet taraması, gebelerde ağız diş sağlığı taraması, gebelerde kan grubu tayini-kansızlık ve hepatit B taraması, evlilik öncesi yapılan taramalar, kan ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların taraması, erişkinlerde bağışıklama, kemik sağlığının korunması ve osteoporoz ve kırık riskinden korunma, inmeden korunma ve aspirin kullanımı, kardiyovasküler olaylardan korunma ve risk değerlendirmesi, arteriyel tansiyon takibi, serum lipid profili taraması, diabetes mellitus taraması, troid fonksiyon anomalileri taraması, obezite taraması, depresyon taraması, tüberküloz taraması, tütün-alkol ve madde kullanımının sorgulanması.”

Etkinlik soru cevap bölümü ile sona erdi.


Eklenme Tarihi: 08 Kasım 2021
Skip to content