HIZLI ERİŞİM

Engelsiz AFSÜ Etkinliklerinde Özel Bireylerin Başarı Hikâyeleri Konuşuldu


AFSÜ’de, özel bireylerin ihtiyaçları, sorunları ve talepleri konusunda farkındalık kazandırmak amacıyla etkinlikler gerçekleştirildi. Engelsiz AFSÜ Birimi tarafından Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Bolvadin Sağlık Hizmetleri MYO iş birliğiyle düzenlenen çevrim içi etkinliklerde, hem sosyal hayata katılımda bariyerlerle karşılaşan özel bireylerin özgüven ve sebatla elde ettikleri başarılara dikkat çekildi hem de dezavantajlı bireyler için yeni teknolojiler ile tasarlanan ürünler tanıtıldı.

“Dezavantajlı Bireylere Yönelik Adaptif Ürünlerin Üretimi” başlıklı etkinlikte, Türkiye’nin ilk yerli üretim belgesine sahip ve büyük ölçekte seri üretim yapan üç boyutlu yazıcı üreten teknoloji şirketi Zaxe’nin Genel Müdürü Dr. Emre Akıncı, dezavantajlı bireylere yönelik ürünlerin üretimi hakkında Öğr. Gör. Dr. Yunus Emre Kundakcı’nın sorularını yanıtladı.

Öğrencilerin Üç Boyutlu Yazıcılar ile Tanışması Gerek
Üç boyutlu (3D) yazıcıların ek bir kalıba gerek olmadan hızlı bir şekilde dayanıklı ürünler tasarlamaya elverişli ortam sağladığını belirten Dr. Akıncı, adaptif ürünlerin ihtiyaca bağlı olarak PLA veya ABS filament ile üretildiğine değinilerek ürünler hakkında bilgi verdi. Üç boyutlu yazıcıların yakın gelecekte ülkemizde de yaygınlaşacağını; birçok telefon üreticisinin üç boyutlu tarayıcıları telefon kamerasına bütünleştirmeye başladığını ifade eden Dr. Akıncı, öğrencilerin üç boyutlu yazıcılar ile şimdiden tanışması gerektiğini vurguladı.

Üç boyutlu yazıcılar ile sağlık sektöründe çeşitli ürünlerin halihazırda tasarlandığını ve yenilerinin de tasarlanabileceğine dikkat çeken Dr. Akıncı, fizyoterapi ve rehabilitasyon araç ve gereçlerinin de bu yazıcılar ile üretilmesi için deneyimli bir ekip ile çalışmalar yürütülebileceğine değindi.

3ddonate.com projesinin hikâyesini de katılımcılar ile paylaşan Dr. Akıncı, Ergoterapist İsmail İşler’in üç boyutlu yazıcılar ile ilgilenmesi sonrasında bu adaptif ürünleri kendi ofisinde tasarlamaya ve üretmeye başladıklarını söyledi. Sayfanın tanıtımı için sosyal medyadan birkaç ünlü isimden de yardım aldıklarını belirten Dr. Akıncı, ilk iki haftada 155 ihtiyaç sahibi bireyin form doldurduğunu söyledi. 30’a yakın adaptif ürünün dezavantajlı bireylere ücretsiz gönderildiğini kaydeden Dr. Akıncı, ürettikleri konserve açacağı, masa kalemliği, tekerlekli sandalye joystick büyütücü, karton bardak tutucu, anahtar tutucu, uyarlanabilir kalem tutucu, pet şişe kapağı açacağı, el içi şişe kapağı açma aparatı, çatal/kaşık tutma aparatı gibi ürünlerin yaygın kullanım alanı olduğunu söyledi.

Günlük yaşam aktiviteleri sırasında oldukça yardımcı olabilecek ürünler ürettikleri ve bu üretilen adaptif materyallerin herkesin kullanabileceği şekilde tasarlamaya özen gösterdiklerinden bahsetmiştir. Teknolojiyi insanın ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kullandıklarını ve 3D yazıcı teknolojisi ürettiklerini ve bunu önemli bir insanlık yararına kullandıkları için oldukça mutlu olduklarını belirtti.

Engelleri Aşan Filmler
“Engelsiz Filmler” başlıklı etkinlikte, Abel Goldfarb’ın Hayata Engel Değil, Asa Lucander’in Kayıp Eşya, Erik Rosenlund’un Otizmli Bir Çocuğun Hikâyesi ve Kalender Hasan’ın Tecahül-i Arif isimli kısa filmleri izlenerek özel bireylere yönelik toplumsal duyarsızlıklar irdelendi. Dr. Öğr. Üyesi Jale Akgöl’ün yönettiği etkinlikte katılımcılar, her filmin çağrışımları üzerinden özel bireylerin problemleri ve bu problemlerin muhtemel çözümleri hakkında fikirlerini dile getirdi.

Afyonkarahisarlı Millî Sporcu Meryem Betül Çavdar Tecrübelerini Anlattı

Özel birey olmanın başarıya engel olmadığının altının çizildiği diğer bir etkinlikte, paralimpik Millî sporcumuz Afyonkarahisarlı Meryem Betül Çavdar konuk edildi. Tekvando dalında katıldığı uluslararası şampiyonalarda ülkemize madalyalar kazandırmış olan 2000 doğumlu Çavdar, sporcu kariyerini etkileyen yaşam deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Hiçbir engelin başarıya engel olmadığını vurgulayan ve şimdilerde 2021 Tokyo Yaz Olimpiyatlarına hazırlanan Çavdar, ailesinden, hocalarından ve arkadaşlarından aldığı desteğin üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekti.

Paralimpik Sporcularımız Göğsümüzü Kabartıyor
Türkiye Millî Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Ahmet Yavuz Kocaömer’in konuk olduğu ve çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrencimizin katıldığı söyleşide, ‘paralimpik’ kelimesinin kökeni hakkında bilgiler verilerek komitenin amacından ve faaliyetlerinden bahsedildi. Bolvadin Sağlık Hizmetleri MYO Öğr. Gör. Pınar Kayıkçı Bardakçı yönetimindeki etkinlikte, aynı zamanı Türkiye Engelliler Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Kurucusu olan Kocaömer, vakfın nasıl doğduğu, ne gibi yardımlar yaptığı, hangi alanlarda destekler sağladığı, bireylerin vakıf ile hangi konularda iletişim kurabileceği hakkında da bilgi paylaştı.

Etkinliklerimizin bir diğer konuğu ise Paralimpik Millî Okçu Murat Turan oldu. Kendi hayat hikâyesinden ve zorluklarla nasıl başa çıktığından yola çıkan Turan, motivasyonunu nasıl yüksek tuttuğundan; Dünya şampiyonluğundan ve ödüllerinden bahsederek dinleyicileri aydınlattı. Okçuluk sporu hakkında ilginç bilgiler paylaşan Turan, öğrencilerimizin yönelttiği sorular ile öğrencilerimize hayatta hiçbir zorluk karşısında yılmamaları gerektiği ve her zaman inanarak hayallerinin peşinden gitmeleri hususunda cesaretlendirici tavsiyelerde bulundu.


Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2021
Skip to content