HIZLI ERİŞİM

AFSÜ, Geleneksel Çubukçu Araştırma Yarışmasında Birinci Oldu


 

Ord. Prof. Dr. Osman Cevdet Çubukçu’ un aziz anısını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla 2005 yılında Çubukçu ailesinin destekleriyle kurulan ve her yıl düzenli olarak yapılan Çubukçu Araştırma Yarışmasında, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı birincilik ödülü almaya hak kazandı.

AFSÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Hilal Yeşil’in araştırma sorumlusu olarak katıldığı, “Elektroterapilerin kullanımı, kronik boyun ağrısında ağrı, sakatlık, ruh hali ve yaşam kalitesini arttırmada boyun stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğini arttırıyor mu? Randomize, kontrollü, tek bir kör çalışma. (Does the use of electrotherapies increase the effectiveness of neck stabilization exercises for improving pain, disability, mood, and quality of life in chronic neck pain? A randomized, controlled, single blind study) başlıklı çalışma 49. Çubukçu Günleri etkinliği kapsamındaki “Geleneksel Çubukçu Araştırma Yarışması”nda birinci oldu.

Araştırmada, Dr. Öğretim Üyesi Hilal Yeşil’in yanı sıra AFSÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ABD Başkanı Prof. Dr. Ümit Dündar ve Ege Üniversitesinden bazı Öğretim Üyeleri de yer almıştır.

“boyun ağrıları önemli bir sağlık problemidir”

Çalışmanın amacını Dr. Öğretim Üyesi Hilal Yeşil, “Boyun ağrıları günümüzde kronik ağrı sıralamasında bel ağrılarından sonra ikinci sırayı alan, önemli bir sağlık problemidir. İnsanların yaklaşık %70’i hayatlarında en az bir kez boyun ağrısı ile karşılaşırlar. % 60 kadar hastada da boyun ağrısının kronikleştiği ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği bildirilmektedir. Ağrının devam ederek kronikleşmesi hem tedavi maliyetini hem de iş gücü kaybını artırmaktadır. Bu nedenle özellikle kronikleştiği dönemde boyun ağrısı tedavisi önem kazanmaktadır. Biz bu çalışmada boyun ağrılı hastalarda egzersiz ve sık olarak kullandığımız ağrı kesici akım tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılmasını planladık.” bu sözlerle anlattı.

“Boyun ağrısı tedavilerinde egzersizle tedavi daha etkili”

Çalışmanın sonucu ile ilgili olarak da Dr. Hilal Yeşil şu bilgileri verdi, “yapılan çalışmada boyun ağrılı hastalarda hem egzersizin hem de ağrı kesici akım tedavilerinin hastaların gerek ağrı düzeylerinin azaltılmasında, gerekse de yaşam kalitelerinin arttırılmasında etkili olduğunu saptadık. Egzersiz ile ağrı kesici akım tedavilerini karşılaştırdığımızda ise egzersizlerin daha etkili olduğunu gördük.”

Söz konusu çalışma, Amerika’nın Spine dergisinde Ekim 2018’de yayınlanmıştır.


Eklenme Tarihi: 05 Şubat 2019
Skip to content