HIZLI ERİŞİM

Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizin Temeli Atıldı


 

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) bünyesinde faaliyet gösterecek Ömer-Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin temeli atıldı. AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un ev sahipliğinde düzenlenen temel atma törenine Vali Gökmen Çiçek, Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş ile il protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

Zafer Sağlık Külliyesindeki Nükleer Tıp ve Radyasyon Onkolojisi binası karşısında düzenlenen törende konuşan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ’nün büyük atılımlar gerçekleştirerek sağlık sektörüne ve Afyonkarahisar’a değer katmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye’de sağlık hizmetleri alanında yaşanan ilerlemelere dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, şöyle konuştu: “Burada göreve başladığım ilk günlerde hasta bir çocuğumuzun helikopterle başka bir ile nakline tanık olmuştuk. Elbette bu, önceki imkânlarımıza nazaran önemli bir gelişmeydi ama o zaman biz, Afyonkarahisar’da her türlü hastalığın tedavisini yapabilmemiz gerektiğini, başka illere hasta sevki olmaması gerektiğini dile getirmiştik. Tüm çalışmalarımızı bu yönde yapmaya çalışıyoruz.”

Merkez, Yoğun Bakım Servislerinin Yükünü Azaltacak

Temeli atılan Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin özellikleri hakkında katılımcıları bilgilendiren ve merkezin sadece bir konuk evi niteliğinde olmayacağını belirten Prof. Dr. Okumuş, bünyesinde palyatif sağlık hizmetlerinin sunulduğu merkezin aynı zamanda çeşitli sosyal hizmet birimlerinin de yer aldığı bir tesis olacağını kaydetti. Prof. Dr. Okumuş, hasta ile ilgili sağlık hizmeti devam ederken hasta yakınlarının kalabilecekleri, ayrıca yoğun bakım tedavisi tamamlanmış ama ilaç kullanımı devam eden hastaların barınabileceği imkânların sağlanacağı merkezin, yoğun bakım servislerinin yükünü azaltacağını belirtti.

Ömer-Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin toplam 4700 m2 inşaat alanına, 92 yatak sayısına ve 60 odaya sahip olacağını belirten Prof. Dr. Okumuş, bodrum ve zemin katlar dışında 4 kattan oluşan merkezde zemin katın, hasta yakınlarının yemek ve temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik planlandığını, 1. ve 2. katlarda palyatif bakım merkezi olacağını söyledi. Özellikle ağır bakım gerektiren hastalar açısından çok önemli bir amaca hizmet edecek merkezin 3. ve 4. katlarının hasta yakınları için misafirhane olarak kullanılacağını söyleyen Prof. Dr. Okumuş, AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine başvuran dar gelirli aileler için büyük kolaylık sağlanacağının altını çizdi.

Söz konusu sağlık olduğunda insanların servetinin ya da makamının öneminin kalmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün temelini attığımız eser tam anlamıyla bir sadaka-i cariye. Emeği geçen, katkı sunan ve destek veren başta Halaç ailesi olmak üzere, arazinin tahsisini yapan Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler’e, eski valimiz Mustafa Tutulmaz’a ve eski rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Solak’a katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Günümüzde tüm varlığı bir çay kaşığını dahi doldurmayan Corona virüs karşısında dünyanın nasıl çaresiz kaldığını görüyoruz. Önemli olan sevmek ve paylaşmaktır. Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Sevgi Yılı uygulamasıyla Afyonkarahisar’dan başlattığı sevgi kıvılcımının önce ülkemizi sonra da tüm dünyayı sarmasını temenni ediyorum.”

Özcan Halaç: “Merkezin Afyonkarahisar’a ve sağlık sektörüne fayda sağlamasını diliyorum.”

Törende konuşan hayırsever iş insanı Özcan Halaç, Türkiye çapında gerçekleştirdikleri 10. hayır hizmeti olan bu merkezin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür etti. “Bu proje bana iletildiğinde geçekten büyük bir ihtiyaç olduğunu gördüm.” diyen Halaç, “Merkezin Afyonkarahisar’a ve sağlık sektörüne fayda sağlamasını diliyorum. En kısa sürede hizmete açılacağına inanıyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

Vali Çiçek: “Şehrimizin gelişmesi için el ele koşmaya devam edeceğiz.”

Afyonkarahisar’ın her geçen gün daha da geliştiğine dikkat çeken Vali Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar Valiliği görevinde bu yatırımın yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Türkiye’nin farklı illerindeki yatırımlarından tanıdığını belirttiği Halaç ailesine teşekkür etti.

On yıl önceki Afyonkarahisar’ın bugün bambaşka bir il olduğunu belirten Vali Çiçek, sağlıkta, turizmde, sanayide gelişen Afyonkarahisar’ın atılımının devam edeceğine inandığını söyledi.

Vali Çiçek şöyle konuştu: “Şehrimizin gelişmesinde emeği olan başta Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’na, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza ve benden önceki valilerimize teşekkür ediyorum. Bu şehre 10 yıl önce gelmiştim. Vali olarak geldiğimde Afyonkarahisar’ın gelişimine çok şaşırdım. Metropol şehirlerle yarışır bir kent olmuş. Bu başarının nedenine baktığımda insan kaynağı olduğunu, vatansever insanların desteğinin fazla olduğunu gözlemledim. İşte o vatansever ailelerden biri de Halaç ailesi. Emirdağ’da da yatırımı olan Halaç ailemize bir kez daha teşekkür ediyorum. Hayırlarının devam etmesini diliyorum. Şehrimizin gelişmesi için el ele koşmaya devam edeceğiz.”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Burada ilaç fabrikamızı da kuracağız. Hedefimiz kendi ilacımızı ve aşımızı yapmak.”

Törende yaptığı konuşmada “Afyonkarahisar sporun ve sağlığın merkezi oldu. Şimdi de kış sporlarının merkezi olacak.” diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AFSÜ’de Covid-19 ilacıyla ilgili çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekerek, “Burada ilaç fabrikamızı da kuracağız. Hedefimiz kendi ilacımızı ve aşımızı yapmak” dedi.

Halaç ailesine teşekkür eden Prof. Dr. Eroğlu, “Hem bakım hem rehabilitasyon merkezi olacak bir yatırımı şehrimize kazandırıyoruz. Bu sebeple çok mutlu ve gururluyum.” dedi. Hayırseverlerin bu merkezle amel defterini kapatmayacak bir yatırımı üstlendiklerini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, Afyonkarahisar’ın dünya şehirleriyle yarışır hale geldiğini söyledi.

“Köy olan bu şehir şimdi tanınamayacak kadar gelişti. Türkiye’de mutlu şehirler sıralamasında ikinci sırada. Sayın valimiz, milletvekillerimiz ve şehrimizin tüm kesimi ile el ele vererek bu şehri daha da kalkındıracağız” diyen Prof. Dr. Eroğlu, hükümetin Afyonkarahisar’a eski parayla 30 katrilyonluk yatırım yaptığının altını çizdi.

Prof. Dr. Eroğlu şöyle konuştu: “Hastanelerimiz bölük pörçüktü. Ambulans bulunmazdı. Bulunsa da içinde yatağı olmazdı. Hastaların tedavisi yapılamıyordu. Hastaları başka kentlere gönderiyorduk. Sağlık sisteminde bugün Türkiye bir numaradır. Sağlık Bakanlığımız Afyon’a 1 milyar TL’lik yatırım yaptı. Şehir Hastanelerinden önce Afyonkarahisar Devlet Hastanesini yaptık. Yanına Kadın Doğum hastanesini yaptık. Eski Rektörümüz Sayın Mustafa Solak’ın katkıları ile kanser hastanesini yaptık. Afyonkarahisar genelinde 40 tane sağlık tesisi kurduk, bunun 20’si hastane. Şimdi de Afyonkarahisar’ı dünyanın en önemli Sağlık Endüstri Bölgesi hâline getireceğiz. Şirketimiz kuruldu, onayı gelince faaliyete geçecek.

Bu şehri sporun merkezi yaptık, Sağlığın merkezi olduk. Kış sporlarının da merkezi olacağız. İnşallah Sayın Valimizin de önüne bir hedef koyuyoruz. Kumalar Dağı’ndaki Kış Sporları Merkezimizi açacağız. Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek de Demirçevre Barajımızın etrafını sahile çevirecek.

Büyük hedefleri olmayan milletler mesafe kat edemez. AFSÜ’yü kutluyorum. Geçen hafta kemik iliği naklini gerçekleştirdiler. Hep birlikte alkışlıyoruz kendilerini. Şimdi de Covid-19 ilacı üzerinde çalışıyorlar. Müspet sonuçlar da alındı. Bir hayırseverimiz de ilaç fabrikası için kolları sıvadı. Sayın Milletvekilimiz Ali Özkaya bu işin takipçisi. Hedefimiz, kendi ilacımızı kendi aşımızı yapmaktır. Başaracağız.”

Müteahhit firmanın yetkilileri ile inşaatın tamamlanma tarihi konusunda pazarlık eden Prof. Dr. Eroğlu, tesisin 25 Aralık 2020 Cuma günü hizmete açılmasıyla ilgili olarak söz aldı. Konuşmaların ardından AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve protokol üyeleri, hayırsever iş insanı Özcan Halaç’a hediye ve plaket takdim etti. Ardından protokol tarafından butona basılarak Ömer-Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin temeli atıldı.


Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2020
Skip to content