HIZLI ERİŞİM

Hemşirelik Öğrencilerimiz Temel ve İleri Yaşam Desteği Seminerine Katıldı


AFSÜ Hemşirelik Kulübü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Birimi (UMKE) Birimi iş birliği ile ilk yardım konusunda uygulamalı bir seminer düzenledi. Tıp Fakültesi Yeşil Salondaki seminerde Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Afet-UMKE Birim Sorumlusu Görkem Akayın, bilgi ve tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı.

Seminerde, acil durumlarda hangi ilk yardım müdahalelerinin nasıl uygulanması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Akayın, ilk yardım müdahalesinin ne olduğunu ve acil durumlarda hangi işlem basamaklarının izlenmesi gerektiğini detaylı bir şekilde aktardı.

Akayın, yangın, hayvan ısırıkları, kırıklar, sıcak, soğuk ve güneş yanıkları gibi ilk yardımda bulunulması gereken durumlarda neler yapılması gerektiğini anlattıktan sonra, hangi hastalara kalp masajı (kardiyopulmoner resüsitasyon) uygulanması gerektiğini de uygulamalı bir şekilde gösterdi.

Seminer, acil vakalarda kalbin normal kalp ritmine dönmesini sağlayan elektroşok cihazının (otomatik eksternal defibrilatör) kullanımı hakkında bilgilendirme ile sona erdi.


Eklenme Tarihi: 05 Nisan 2022