HIZLI ERİŞİM

Her Organ Bağışı Yeni Bir Hayattır


AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Hemşire Gülsüm Emirik ve Cerrahi Yoğun Bakım Sorumlusu Hemşire Özlem Ateş, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına katılarak organ bağışı konusunda dinleyicileri bilgilendirdi.

Programda, organ bağışının kişinin hayatta iken serbest iradesi ile organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi olarak tarif eden Hemşire Gülsüm Emirik, 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde herkesin organ bağışında bulunabileceğini söyledi. Hemşire Emirik, “Organlarımızı bağışlayalım. Bir hayat biterken bir hayat başlatalım. Her organ bağış yeni bir hayattır.” şeklinde konuştu.

Cerrahi Yoğun Bakım Sorumlusu Hemşire Özlem Ateş, organ bağışının candan cana yapılan en büyük sadaka olduğunu belirterek, organ bağışı yapan kişilerin vücut bütünlüğünün bozulmadığını kaydetti. Organlarını bağışlayanlarının ameliyatlarının tıpkı yaşayan bir hastanın ameliyatı gibi özenle yapıldığının altını çizen Hemşire Ateş şunları söyledi: “Organların vücuttan çıkarılması sonrası sadece karnın orta hattından bir ameliyat izi olur. Son yıllarda nakilleri yapılmaya başlanan, vücudun dış görünümünü etkileyen doku bağışlarında bile alınan uzuvların yerine protezler yerleştirilerek vücut bütünlüğü korunmakta ve cenazeye saygıyla davranılmaktadır.”


Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2019
Skip to content