HIZLI ERİŞİM

Hocalarımız Tıp Literatürüne Yeni Bir Eser Kazandırdı


Akademisyenlerimiz, farklı kurumlardaki meslektaşlarıyla yürüttükleri bilimsel çalışmalarıyla tıp literatürüne katkı sağlamaya devam ediyor. Hocalarımızın bu konudaki son çalışması “Cerrahi ERCP Uygulamaları (Videoskopik Olgu Örnekleri)” başlıklı, içeriğini yirmi sekiz yazarın hazırladığı kitap oldu.

Editörlüğünü, AFSÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezgin Yılmaz’ın yanı sıra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bektaş, İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Dolay ve Op. Dr. Murat Akaydın’ın üstlendiği 160 sayfalık kitapta, özel üretilmiş bir endoskop (safra kanalındaki taşların ağız yoluyla çıkarılmasını sağlayan özel bir cihaz) ile onikiparmak bağırsağına açılan safra yollarına yapılan ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) uygulamaları farklı boyutlarıyla ele alınıyor.

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, kitaba yazdığı önsözde genel cerrahinin özel bir alanında hazırlanan bu çalışmanın, ERCP uygulamalarıyla ilgili olarak kaleme alınmış nadir bir eser olduğunu belirtti. Kitabın, önemli bir kısmını AFSÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında aldığı eğitim sonrasında ERCP uygulayan cerrahların oluşturduğu, seçkin üniversitelerdeki kıdemli hocaların ve radyologların da eşlik ettiği geniş bir kadro tarafından hazırlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, emeği geçenleri kutlayarak, konu ile ilgili klinisyenlere faydalı olması temennisini dile getirdi.

Kitabın, Türk Cerrahi Derneği tarafından Temel ERCP Eğitimi vermeye yetkilendirilmiş merkezlerde bu eğitimi almış ya da eğitici konumundaki cerrahlardan, önemli bir kısmı da eğitimini AFSÜ’de alan cerrahların yanı sıra kıdemli hocalardan ve radyologlardan oluşan yazar kadrosunda şu isimler yer alıyor: Prof. Dr. Sezgin Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Elif Büyükerkmen, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yüksek, Dr. Öğr. Üyesi Esra Özgül, Uzm. Dr. Özlem Türkoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Girayhan Çelik, Op. Dr. Hilmi Uyar, Op. Dr. Tamer Akay, Op. Dr. Emre Ballı, Op. Dr. Mustafa Yavuz, Op. Dr. Mümtaz Erakın, Op. Dr. Murat Akaydın, Op. Dr. Metin Çiftçi, Op. Dr. Ali Önder Devay, Op. Dr. Özkan Yünük, Dr. Öğr. Üyesi Doğan Albayrak, Op. Dr. Yusuf Emre Aytin, Op. Dr. A. Fedayi Çalta, Op. Dr. Erdem Sarı, Doç. Dr. Hasan Bektaş, Op. Dr. Bünyamin Gürbulak, Doç. Dr. Ali Solmaz, Uzm. Dr. Eyüp Sevim, Op. Dr. Esat Taylan Uğurlu, Op. Dr. Serkan Ademoğlu, Prof. Dr. Kemal Dolay, Doç. Dr. Mustafa Hasbahçeci, Op. Dr. Mehlika Bilgi Kırmacı.

Ülkemizde gittikçe artan bir şekilde uygulanmakta olan ERCP ile ilgili bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasının hedeflendiği kitapta bölüm bazında kodlanmış fotoğrafları yer alan uygulamalara ilişkin yüz adet video, hem “Cerrahi ERCP Uygulamaları” isimli YouTube kanalından izlenebiliyor hem de kitapta yer alan karekod aracılığıyla indirilebiliyor. Akademisyen Kitabevi tarafından yayımlanan kitabın kapak illüstrasyonu ise Dursun Arslan imzası taşıyor.

 

 


Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2020
Skip to content