HIZLI ERİŞİM

İlk Uluslararası Anlaşmamızı Makedonya ile İmzaladık


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ilk uluslararası anlaşmasını, Makedonya’daki Goce Delchev (Gotse Delçev) Üniversitesi ile imzaladı.

AFSÜ, Makedonya’nın İştip (Štip) şehrindeki Goce Delchev Üniversitesi (UGD) Tıp Fakültesi ile Erasmus+ Ana Eylem 1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği – Program Ülkeleri ile Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA103) kapsamında bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma sayesinde iki üniversitenin öğrencileri, öğretim üyeleri ve idari personeli karşılıklı eğitim alma ve ders verme fırsatı elde etti.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün yaklaşık 70 km güneydoğusundaki kadim bir Osmanlı şehri olan ve halen çok sayıda soydaşımızın yaşadığı İştip’teki Goce Delchev Üniversitesi, kültürel bağlarımızın güçlü olduğu bir coğrafyada bulunmasıyla dikkat çekiyor. AFSÜ ile UGD arasında imzalanan öğrenci ve personel hareketliliği anlaşması ile mevcut kültürel bağların akademik boyuta taşınması amaçlanıyor.

Makedonya ve Türkiye; Avrupa Birliği’ne aday ülke konumları ve köklü kültürel bağları ile yükseköğretim alanında daha çok işbirliği gerçekleştirme potansiyeli barındırıyor. Hâlihazırda uluslararası bir bilimsel projeyi ortaklaşa yürüten AFSÜ ile UGD öğretim üyelerinin, üniversiteler arasındaki personel hareketliliğinin başlamasını müteakip ortak bilimsel çalışmalarının sayısını artırması bekleniyor.

 

 

 


Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2019
Skip to content