HIZLI ERİŞİM

İzmir’deki Üniversitelerarası Kurul Toplantısına Katıldık


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Ege Üniversitesinde düzenlenen 256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’na katıldı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yaşanan zorlu günlerin birlik ve dayanışma içinde aşılacağını, depremin açtığı yaraları sarmak için Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler olarak büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

Depremlerden etkilenen üniversitelerin daha güçlü şekilde hizmet vermeye devam etmeleri için öğretim elemanı, idari personel, öğrenci ve altyapı konularında halledilmesi gereken meseleler olduğuna değinen Özvar, “Bu meselelerin hallinde Yükseköğretim Kurulunun yanında siz kıymetli üniversite yönetimlerine de ciddi roller düşmektedir. Önümüzdeki günlerde bu vesile ile tekrar bir araya geleceğimizi sizlerle paylaşmak isterim.” dedi.

“Hibrit öğretim seçeneğini değerlendireceğiz.”
Depremzedelere, üniversitelere ve öğrencilere destek olmak için 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemiyle ilgili bir dizi tedbirler aldıklarını anlatan Özvar, bazı uygulamalı programlar hariç uzaktan öğretime geçildiğini anımsattı. Alınan bu kararı nisan ayı başı itibarıyla yeniden gözden geçireceklerini ifade eden Özvar, “Şartların elverişli hale gelmesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitim imkânının da sunulduğu harmanlanmış (hibrit) öğretim seçeneğini değerlendireceğiz. Yükseköğretim Kurulu olarak birinci önceliğimiz, yükseköğretim sistemimizin afet sonrası hızlı bir şekilde normalleştirilmesidir.” diye konuştu.

Özvar, yükseköğretim sisteminin eğitim, öğretim ve araştırmada kapasite artışı kadar nitelik kazanmayı, geçmişte olduğu gibi sosyal içericiliği genişletmeyi, dezavantajlı gruplara imkânlar sunmayı, dijitalleşmeyi ve iklim dostu kampüsleri yaygınlaştırmayı da kararlılıkla sürdürmek zorunda olduğunu belirtti. Özvar, “Bildiğiniz gibi yaşadığımız afetlerle birlikte ülkemiz bütün kesimlerce hassasiyet gösterilmesi gereken bir süreçten geçmektedir. Bu süreçte üniversitelerimizin yönetici ve üyelerinden ricam daha fazla gayret etmeleridir. İnsan çalıştığına erer.” şeklinde konuştu.

Erol Özvar toplantı sonrası Ege Üniversitesinde bulunan rektörlerle kampüs bahçesinde bir araya geldi.


Eklenme Tarihi: 23 Mart 2023
Skip to content