HIZLI ERİŞİM

Kalp Krizinin Belirtilerini Biliyor musunuz?


AFSÜ Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Serkan Gökaslan, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında kalp krizi hakkında bilgi verdi.

Dr. Gökaslan, kalp krizinin, koroner damarlar olarak adlandırılan kalbi besleyen atardamarların aniden tıkanmasına bağlı olarak kalp kasının yeterince kan ve oksijen alamaması sonucu kalp dokusunun hasara uğraması olduğunu söyledi. Kolesterol ve yağ gibi maddelerin kalbe kan akımını sağlayan atardamarların duvarlarında birikerek plak denilen yapıları oluşturduğunu belirten Dr. Gökaslan, “Damar sertliği olarak adlandırılan bu süreçte atardamarlar zaman içinde daralır ve plaklar üzerinde oluşan çatlaklarda gelişen pıhtılar damarları tıkar.” dedi.

“Şiddetli ağrı genellikle 5 dakikadan uzun sürer”

Kalp krizinin belirtilerini anlatan Dr. Gökaslan, şöyle konuştu: “Kalp krizine bağlı göğüs ağrısı genellikle göğsün orta kısmında, baskı, sıkışma tarzında şiddetli bir ağrı şeklinde tarif edilir. Genellikle ağrı 5 dakikadan uzun sürer ve kollara, sırta, boyna, çeneye ve mide üzerine doğru yayılım gösterebilir. Göğüs ağrısına eşlik eden, bazen de tek başına görülen nefes darlığı da bir kalp krizi belirtisi olabilir. Terleme, bulantı, kusma gibi belirtiler ağrıya eşlik edebilir.”

“Hemen hastaneye başvurulmalı”

Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz tam donanımlı bir hastaneye başvurmanın çok önemli olduğunu kaydeden Dr. Gökaslan, ölümlerin önemli bir kısmının kalp krizi başladıktan sonraki ilk saatler içinde ortaya çıktığına dikkat çekti.

Kalp krizinde tedaviye erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemlerinin en kısa sürede uygulanabileceğini ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilebileceğini ifade eden Dr. Gökaslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yardım gelmesini yatarak ya da oturarak beklemek önemli olup pencereyi açarak odaya oksijen girmesi sağlanabilir. Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmamak önemli olup soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girilmemesi gerekir. Soğuk su böyle durumlarda kalp damarlarını büzüp damarların da daralmasına; sıcak su ise ani tansiyon düşüklüğü ve bayılmalara sebep olabilir.”


Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2019
Skip to content