HIZLI ERİŞİM

Karbonhidrat Sayımı Yöntemi Diyabetlilerin Yaşam Kalitesini Artırıyor


Pandemi sürecinde de ara vermeden bilimsel çalışmalarına devam eden öğretim üyelerimizin kitapları, okurlarla buluşmaya devam ediyor. AFSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazan Erenoğlu Son ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Son’un kaleme aldıkları “Diyabet ve Karbonhidrat Sayımı” başlıklı kitap, okurların ilgisine sunuldu. Kitapta, Karbonhidrat Sayımı Yönteminin diyabet hastalarının yaşam kalitesini artırdığı vurgulanıyor.

İnsülin eksikliği, ve/veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını etkileyen kronik, kompleks ve sürekli tıbbi bakım gerektiren bir rahatsızlık olan diyabetes mellitus (şeker hastalığı) için başvurulan önemli noktalardan birinin de tıbbi beslenme tedavisi olduğu biliniyor.

“Diyabet ve Karbonhidrat Sayımı” kitabında, diyabetli bireyler için herkese uygun tek tip bir beslenme tipi düzeni olmadığını, dolayısıyla yemek planlamasının bireyselleştirilmesi gerektiğini ifade eden yazarlar, beslenme tedavi yöntemlerinden biri olan Karbonhidrat Sayımı Yönteminin, uzun yıllardan beri dünya genelinde kullanıldığına işaret ediyorlar.

Yönteme ilişkin açıklamaların yanı sıra yemek çeşitleri ve besin tablolarına da yer verilen 116 sayfalık kitapta, Karbonhidrat Sayımı Yönteminin öğün sırasındaki insülin dozunun, öğünün ya da ara öğünün total karbonhidrat içeriğine göre ayarlanması olduğu belirtiliyor. Kısaca bu yöntem, alınan protein ve yağların tokluk kan şekerine düşük düzeyde etkisi nedeni ile bu dönemde, esas insülin ihtiyacını belirleyen yiyecek grubunun karbonhidratlar olması temeline dayanıyor.

 

Yazarlar, Tip1 ve Tip2 diyabetliler ile gebelik dönemi diyabeti ve gizli şekeri olanların uygulaması tavsiye edilen Karbonhidrat Sayımı Yönteminin, besin seçiminde çeşitlilik ve esneklik sağlamanın yanı sıra motive olan hastalarda, daha az kan şekeri atakları nedeni ile yaşam kalitesini artıracağının da altını çiziyorlar.

Ankara Nobel Tıp Kitabevleri etiketini taşıyan “Diyabet ve Karbonhidrat Sayımı” kitabını, yayınevinin çevrim içi satış mağazasından edinmek mümkün.


Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2021
Skip to content