HIZLI ERİŞİM

KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı Toplantısında Afyonkarahisar’ın Ekonomik Potansiyeli Konuşuldu


Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) Türkiye-AB İş Dünyası Hibe Programı kapsamında sürdürdüğü “KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı Projesi” toplantısına katıldı. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ın, Romanya Büyükelçisi Gabriel Șopanda’nın, Litvanya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Vaida Stankeviciene’nin ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda AFSÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Murat Yeşil ve Erasmus+ Kurum Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Yonca Yahşi Çelen de hazır bulundu.

Projede Ortaklarımız Romanya ve Litvanya

Akrones Hotelde düzenlenen toplantıda konuşan Romanya Büyükelçisi Gabriel Şopanda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarma isteğinden memnuniyet duyuyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin bu hedefe doğru hızla yükseldiğini gözlemledik.” dedi.

Romanya’da 15 binden fazla Türk sermayeli şirket olduğuna işaret eden Şopanda, Türkiye ve Romanya arasında müşterek iş geliştirme alanlarına olan ilginin arttığını ifade ederek “Bu da iş yapılabilmesi için uygun bir ortamın olduğunu göstermektedir. Türk ve Romanya şirketlerinin daha fazla iş birliği yapmaları ve bu hedefe ulaşmaları için elimizden gelen desteği vermeye hazırız.” diye konuştu. ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ise Romanya’dan Sibiu Ticaret ve Ziraat Odasını, Litvanya’dan Šiauliai Ticaret ve Sanayi Odasını yabancı ortak olarak belirlediklerini ifade etti.

Aile Şirketleri Büyümekte Zorluk Çekiyor

Vali Mustafa Tutulmaz, toplantıda yaptığı konuşmada Afyonkarahisar’ın önemli gelir kaynaklarını oluşturan girişimcilerin elde ettiği kazanımları daha ileriye götürebilecek bu etkinliğin, ilimiz açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Vali Tutulmaz, yatırımların neredeyse tamamını KOBİ’lerle gerçekleştiren Afyonkarahisar’da mevcut ve gelecekteki yatırımcıların bu toplantı sonucu elde edeceği tecrübeler ve oluşturulacak yeni mekanizma ile ilimizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Afyonkarahisar’daki şirketlerin genellikle aile şirketi oldukları için deneme yanılma yöntemi ile oluştuklarına dikkat çeken Vali Tutulmaz, bu şirketlerin büyümekte zorluk çektiklerini ifade ederek, “İşte bu KOBİ hastanesi, geçmişten gelen bu tür hastalıkları tedavi ederek, geleceğe daha iyi bakmamızı, daha iyi hazırlanmamızı sağlayacaktır.” dedi.

“Türkiye’de işsizliğin en az olduğu illerden birisiyiz.”

Afyonkarahisar’da güzel bir dinamizm olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yatırım alanında, girişimcilik alanında güzel bir dinamizm var. Bu dinamizmden ilimiz önemli bir oranda verim almaya başlamıştır. Şu anda işsizliğe baktığımızda Türkiye’de işsizliğin en az olduğu illerden birisiyiz. Bu hafta yapılan İstihdam toplantısında aldığım verilere göre neredeyse 1800 dolaylarında işçiye ihtiyacımız var gözüküyor. Bu şu demek oluyor; yatırımcılarımız ve yeni girişimciler yeni iş alanı yaratma gayreti içerisindeler. Ben tüm girişimcilerimizi tebrik ediyorum. Onlar Afyon’umuzun yüz akı olmaya gayret ediyorlar ve bu potansiyeli de dinamizme dönüştürüyorlar.

Potansiyel deyince ilimiz termal olsun, mermer olsun, lezzet olsun, tarımın değişik alanlarında olsun önemli bir yatırım potansiyeline sahip. Bu yatırım potansiyelini her geçen gün arttırarak devam ettiriyoruz.

Geçtiğimiz hafta UNESCO tescili ile dünyanın sayılı 36 ili, ülkemizde de 3 il arasına girerek önemli kazanım elde ettik. Gıda alanında buraya yatırım yapacak girişimcilerimiz daha işe başlarken artı bir değerle başlıyor. Bundan sonra Gastronomi şehrinde üreteceğiniz herhangi bir gıdaya yönelik ürünün ulusal ve uluslararası düzeyde pazarlanmasında daha az sıkıntıyla karşılaşılacak belki de karşılaşılmayacak. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Aynı şekilde Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’nde üye olduk.  Termalin müşteri çekmesinde ve değişik alanlarda kullanılmasında bu ağa üye olmak değerimizi arttıracak. Termal ve lezzet alanında yapılacak yatırımlar daha iyi pazarlama imkânına sahip olacak.”

ATSO, Sibiu Ticaret ve Sanayi Odası ile Šiauliai Ticaret ve Sanayi Odaları sunumlarının gerçekleştirildiği toplantı, soru cevap bölümü ile sona erdi.


Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2019
Skip to content